اکسسوارهایی برای موی عروس

تور سر عروس ( ووئلتوک )

در سدۀ ۱۹ میلادی عروس های اروپایی نقابی از تور داشتند که مانند کلاهی کوچک بر سر گذاشته می شد و با تور حریر و گل طبیعی یا مصنوعی و سنگ ها و جواهرات و حتی پرهای زیبای پرندگان آراسته می شد. این نقاب Vualetok نامیده می شد که نماد معصومیت و پاکیزگی عروس جوان بود. ووئلتوک ابتدا از روسیه به سراسر اروپا راه یافت و به شکل عمومی میان زنان طبقات اشراف استفاده می شد.

 

تور کوتاه سر عروس ( ووئلتوک ) دارای انواع مدل های گسترده و متنوع است. طراحان این اکسسوار را در سبک ها و دکورهای مختلف، طراحی و عرضه می کنند. انواع اصلی ووئلتوک عبارتند از:

تور سر عروس مدل انگلیسی :

در این مدل تور روی سر نصب می شد و فقط تا جلوی چشم ها می رسید. این نمادی از معصومیت دخترانه بود و بیشتر مورد استفادۀ دختران جوان قرار داشت.

تور کوتاه عروس مدل فرانسوی :

در این مدل کلاهی کوچک با دو گل سر از طرفین به صورت فشرده بر روی سر قرار می گرفت و تور حریر آن سراسر چهره را پوشش می داد. این نماد زنانگی بود و به طور عموم مورد استفادۀ زنان طبقۀ اشراف قرار داشت.

تور سر عروس مدل های جدید :

در این مدل ها، تور حریر تا چانه و لب ها می رسد و با پر ، گل های درشت و سنگ های قیمتی تزئین می شود .

 

گرچه این مدل قدیمی و سنتی دیگر محبوبیت خود را از دست داده اما ممکن است شما از خرید یک تور روسری کوچک پشیمان نشوید. ووئلتوک بر روی سر عروس قرار گرفته و اجازه حرکت آزادانه به او می دهد؛ همچنین باعث می شود مرموزتر و جذاب تر دیده شود. برای استفاده از تور عروس ووئلتوک باید به چند نکته توجه داشته باشید:به عناصر تزئینی لباس عروس توجه کنید. اگر تن خور لباستان خوب باشد و به عبارت دیگر، اگر لباس خوب بر تنتان بنشیند، تور کوچکی که بر سر دارید باعث جلب توجه و تمرکز بیشتر بر روی تزئینات لباس خواهد شد. البته توجه به جزئیات تور و تزئینات آن نیز مهم است تا با لباس و جواهرات کاملاً تناسب و هماهنگی داشته باشد.تور عروس ووئلتوک ها بر اساس تعداد توری که مقابل صورت قرار می گیرد، معمولاً ۳ نوع هستند: مدل های یک لایه، دو لایه و سه لایه. نوع اول برای خانم های مسن مناسب است؛ نوع دوم یک مدل جهانی است که مورد استفادۀ عموم بانوان است. مورد سوم برای خانم هایی مناسب است که صورتشان ایراد داشته یا دچار عیبی گردیده است.قرار نیست رنگ تور عروس ووئلتوک همیشه با رنگ لباستان یکی باشد؛ می توانید طیف رنگی سبک تری را نسبت به رنگ لباستان برای این اکسسوار انتخاب کنید. مثلاً رنگ تور سفید برای لباسی به رنگ سفید برفی مناسب است؛ رنگ تورهای کرم یا سفید عاجی برای لباس های کرم رنگ یا گل بهی متناسبند.

 

کاپ یا کلاه تور عروس

کاپ یک اکسسوار و در واقع نوعی پوشش دیگر برای سر عروس است. کاپ معمولاً به شکل کلاهی کوچک از باقی ماندۀ پارچه ها و تزئینات لباس اصلی عروس از حریر شفاف و نازک یا دانتیل تولید شده و با پرهای زیبا، گل، روبان های ساتن و دانه های مروارید تزئین می شود. باید دقت داشت برای استفاده از کاپ، حتماً باید موهایی کوتاه داشته باشید و یا آنها را پشت یا زیر سر ببندید.

 

کلاه پاریسینی عروس

این کلاه از تور حریر و ساتن طراحی و تولید می شود و با گل های مصنوعی از جنس حریر تزئین می شود. این کلاه معمولاً در جلوی یکی از طرفین سر عروس نصب می شود و برای استفاده با لباس عروس های مدل برش A و تمام ماهی بسیار متناسب و هماهنگ است. کلاه پاریسینی نماد تبدیل شدن یک دختر جوان به یک خانم واقعی است.