تاج عروس و هرانچه لازم است درباره اش بدانید

تاج ، کلاهی است نمادین که پادشاهان و ملکه ها برای نشان دادن تمایز مقام و جایگاه خود از سایرین بر سر می گذاشتند.

تاج ها معمولاً از طلا ساخته شده و با جواهرات و سنگ های گرانبها و درخشان آراسته می شدند؛ به همین دلیل، منحصر به فرد و بسیار گران قیمت بودند. آرایش موی عروس از گذشته اهمیت زیادی داشته و دارد و تاج، یمی از اکسسوارهایی است که نقش مهمی در این آراستگی بر عهده دارد.

تاج باعث می شود عروس خود را یک ملکه یا پرنسس واقعی احساس کند و عروس خانم های زیادی آن را به عنوان یکی از اجزای اصلی لباس خود انتخاب می کنند.

اگر قصد دارید موهایتان را برای مراسم عروسی تان با تاج آرایش کنید، باید رویکردی جدی و دقیق برای انتخاب آن پیش بگیرید. سعی کنید پیش از آن که تاجی را بخرید، حتماً آن را روی سرتان امتحان کنید و چند قدم با آن راه بروید. تاج نباید از جای خود بلغزد یا هنگام رانندگی از سرتان بیفتد؛ دقت کنید که تاج باید محکم روی سرتان در جای خود محکم باشد. همچنین موارد دیگری چون نوع صورت عروس، رنگ و نوع پارچۀ لباس او و مدل موهایش نیز در انتخاب تاج باید مورد دقت و توجه قرار گیرند.

برای انتخاب یک تاج مناسب به نکات زیر توجه کنید:
– ارتفاع تاج برای افراد مختلف با توجه به ویژگی های بدنی آنان متفاوت باید باشد تا توازن ایجاد شود.
– اگر شکل کلی صورت شما مثلثی است، یک تاج کوچک آراسته با گل، برای شما بهترین گزینه است.
– اگر شکل کلی صورت شما مربع یا مستطیل است، بهتر است تاجی را انتخاب کنید که ارتفاع بلندی نداشته و با سنگ های درخشان تزئین شده باشد.
– برای خانم هایی که شکل کلی صورتشان بیضی است، یک تاج کوچک بسیار مناسب خواهد بود؛ اما نکتۀ مهم این است که این تاج کوچک باید غیرمتقارن روی سر آنها قرار گیرد تا زیبایی بیشتری به فرم صورتشان ببخشد.
– تاج کوچک برای هر عروسی با هر نوع قد مناسب است؛ عروس خانم های کوتاه، متوسط یا بلند قد می تواند با انتخاب یک تاج کوچک، زیبایی خود را تکمیل کند.
– عروس خانم هایی که صورت های کوچک یا کودکانه دارند، بهتر است حتماً از تاج های کوچک استفاده کنند. تاج های بزرگ مناسب این گونه چهره نخواهد بود.

انواع شکل تاج ها

قسمت پایین تاج را لبه می گویند؛ لبۀ تاج جایی است که روی سر قرار می گیرد و به شکل دایره ساخته می شود. ممکن است در لبۀ داخلی برخی تاج ها، دندانه ها یا گیره هایی به شکل شانه برای تثبیت تاج بر روی موهای سر تعبیه شده باشد. همچنین برخی اکسسوارهای دیگر مثل تور سر را هم می توان به این گیره ها وصل کرد.

بدنۀ تاج ها بستگی به جنس خود با مواد مختلفی تزئین می شوند. بدنۀ تاج های گرانبها معمولاً از فلزات گران قیمتی چون طلا، پلاتین یا نقره ساخته شده و با انواع سنگ های قیمتی، الماس، مروارید، یاقوت، زمرد، کریستال و امثال آنها تزئین می شود. تاج های ارزان تر به نسبت از مواد ارزان تر چون پلاستیک و سنگ های مصنوعی ساخته و پرداخته می شود.

تاج های زنانه که مورد استفادۀ عروس خانم هاست، معمولاً به شکل نیم دایره ساخته می شوند که آنها را نیم تاج می گویند. البته شکل های دایره ای، حلقه ای و نیم حلقه ای هم وجود دارند. اصولاً شکل تاج ها بسته به این که در چه نقطه ای از سر باید نصب شوند، متفاوت است.

یکی از مشهورترین شکل های تاج، شکل یونانی است که از تاج های یونان باستان گرفته شده است. تاج یونانی به شکل حلقه یا نیم حلقه ساخته شده و با نقوش گیاهی به ویژه شاخۀ زیتون تزئین می شود. شاخۀ زیتون در فرهنگ یونان باستان، نماد صلح و پیروزی بوده و در طول تاریخ توسط عروس ها و دوشیزگان برای آرایش استفاده می شده است.

شاخه زیتون همچنین یکی از ویژگی‌های ایرنه (الهۀ صلح) بود و بر روی بعضی سکه‌های امپراطوری روم، تصویر وی با نگه داشتن یک شاخه زیتون رو به بالا در دست راست نشان داده می‌ شود. به همین دلیل، نقوش گیاهی مهم ترین آیتم تزئینی تاج های یونانی به شمار می روند. تاج های یونانی از پشت یا بالا بر روی سر قرار می گیرند و تصویری رمانتیک از عروس به نمایش می گذارند.

واضح است که خرید تاج های گرانبها در وسع همگان نیست؛ به همین جهت بهتر است هنگام خرید تاج، به هماهنگی و تناسب جنس و نوع آن با لباس عروسی تان دقت کافی به عمل آورید. برای استفاده از تاج باید مدل موهایتان نیز با آن هماهنگ باشد. اگر موهای فرفری دارید، بهترین گزینه برای شما یک تاج کوچک و ظریف خواهد بود. تاج یونانی برای عروس خانم هایی مناسب است که مدل موهای جمع و جور و کوتاه دارند.