اهمیت رنگ کیک

امروزه با توجه به توانایی های موجود هر نوع کیکی قابل پخت است اما هر کیکی را نمی توان به عنوان کیک عروسی برای مراسم عروسی در نظر گرفت. اولین مسئله در مورد رنگ کیک است، در قرن هفده در دوره ویکتوریا که مراسم کیک در اروپا مرسوم بود رنگ کیک سفید استفاده می شد در واقع رنگ سفید نمادی از پاکی، نجابت و بی گناهی دو طرف بود. امروزه نیز استفاده از رنگ سفید برای کیک پیشنهاد می شود گرچه می توان به رنگهای صورتی نیز متمایل بود.

چند طبقه بودن کیک

شاید برای شما این مطرح شده باشد چرا اغلب کیک عروسی چند طبقه است، آیا این معنای خاصی دارد، چند طبقه بودن کیک ریشه از عصر ویکتوریا دارد، در آن زمان اعتقاد داشتند که چند طبقه بودن کیک عروسی به معنای توانایی باروری زوجین است. در واقع کیک و چند طبقه بودن آن نمادی از ادامه نسل بود. سنت چند طبقه بودن کیک از انگلیس به ایران آمده است.

 

عکسهای زیادی ببینید

برای انتخاب گزینه ای دلخواه، هزاران عکس از کیکهای عروسی ببینید. در صورتی که مدل خاصی در ذهن دارید، عکس های شبیه به آن را از مجلات و یا اینترنت تهیه کرده و یا نمونه ی آن را روی پارچه کشیده و به صورت الگو قیچی کنید. دقت کنید که کیکتان حتماً با سلیقه تان جور باشد و با تزیینات داخل سالن هماهنگی داشته باشد. شما می توانید از رنگ های به کار رفته در تزیینات مجلس عروسی خود گرفته تا سالن پذیرایی و حتی یراق های به کار رفته روی لباس عروسی برای سفارش کیک ایده بگیرید. برای عروسی هایی که در تالار برگزار می شود، بهتر است از کیکهای چند لایه با تزیین فوندانت و یا کیکهای مربع شکل که با روبان تزیین شده استفاده کنید. در صورتی که ذائقه ای شیرین دارید، یک کیک شکلاتی که با کرم کره ای و خرده های پسته پوشانده شده، انتخاب مناسبی می تواند باشد.

..

اندازه کیک چگونه محاسبه میشود؟

اندازه کیک باید متناسب با تعداد میهمان ها باشد. پس قبلا با خانواده ها هماهنگ شده و تعداد مهمانها را موقع سفارش کیک در نظر داشته باشید. کیک های عروسی معمولا بیشتر از یک طبقه هستند. اصلا سرو کیک یک طبقه در جشن ازدواج چندان مرسوم نیست. بنابراین، دنبال چنین طرحی نباشید ولی بهتر است از آن طرف بام هم نیفتید و کیکی ۱۰ طبقه سفارش ندهید.

در مورد اینکه کیک عروسی تان باید چند کیلویی باشد هم بهتر است با قناد مشورت کنید. اما این نکته را به خاطر داشته باشید که، در حالت استاندارد برای هر مهمان برشی ۱۰۰ گرمی (یا در بعضی موارد ۲۰۰ گرمی) سرو می شود، به این ترتیب اگر کیکتان حدود ۳ کیلوگرم است برای ۲۰ تا ۲۵ مهمان کافی خواهد بود، و اگر ۱۰۰ تا مهمان داشته باشید باید کیکی ۱۲ تا ۱۵ کیلویی سفارش دهید و الی آخر. در ضمن برای اینکه طرح سفارشی شما به طور کامل روی کیک اجرا شود، کیکتان باید حداقل سه کیلو وزن داشته باشد. البته، وزن کیکی که سفارش می دهید ممکن است ۱۰ تا ۱۵ درصد با وزن کیکی که تحویل می گیرید، اختلاف داشته باشد، که این مساله روی قیمت کیک موثر است.

قیمت کیک عروسی

قیمت کیک ها با نوع کیکی که سفارش می دهید متفاوت است. بسته به اینکه تزئین آن با خامه یا خمیر فوندانت باشد، قیمت آن هم فرق خواهد کرد. اگر حدود قیمت خاصی برای کیک در نظر گرفته اید. پس حتما، برای روی تزئین و محتوای کیک فکر کنید و بر طبق آن سفارش دهید. برخی از کیک ها بصورت سفارشی درست می شوند، و یا از روی الگوی خاصی که عروس و داماد داده اند مدلسازی می شوند روی کیک خود را با تزیینات مختلف شلوغ نکنید؛ گل و دیگر تزیینات مثل طرح های خال خالی و راه راه، ایده های خوبی برای تزیین هستند، ولی در حد متعادل از آنها استفاده کنید.  چه بخواهید گلهای شکری بزرگ مثل لاله روی کیک خود کار کنید و یا از مدل گلهای کوچکتر نظیر یاسمن معطر استفاده کنید؛ طرح کیک باید طوری باشد که فضایی خالی در طبقه بالایی و یا زیرین بماند و زیاد با طرحهای مختلف پوشیده و پنهان نشود.

نکته: در صورتیکه بخواهید از گلهای تازه برای تزیین روی کیک استفاده کنید از گلهایی که حالت صمیمانه تری ایجاد می کنند: مثل رز، گل کوکب و یا گل شیپوری استفاده کنید؛ زیرا این گلها نسبتاً دوام بیشتری دارند و احتمال پژمردگی آنها تا پایان مراسم بسیار کم است.

.

خامه یا خمیر فوندانت؟

این سوال همیشگی مشتریان در انتخاب تزیین کیک است. خامه روی کیک همیشه خوشمزه است. اما با خمیر فوندانت کیک صاف و یکدستی خواهید داشت. البته، توجه کنید قبل از اینکه خمیر فوندانت روی کیک کشیده شود، ابتدا یک لایه خامه روی آن زده می شود.

اگر عروسی شما در فضای بیرون برگزار می شود باید شرایط جوی را در نظر داشته باشید. اگر هوا گرم باشد ممکن است خامه کیک شما نرم شده و طعم خوبی نداشته باشد. در اینصورت حتما خمیر فوندانت را برای تزئین کیک انتخاب کنید.

خمیر فوندانت: کرم لطیفی است که اغلب برای پوشش دادن روی کیک ها استفاده می شود که با پودر قند و ژلاتین درست می شود که رنگ پذیری خوبی هم دارد و برای تزیینات مرتب و قالبی بر روی کیک استفاده می شود؛ اما طعم خیلی خوبی ندارد و با اینکه حالت سفت و زیبایی به کیک می دهد اما اکثر آدمها طعمش را دوست ندارند. خیلی ها فوندانت روی کیک را با چنگال برمی دارند و داخل کیک را می خورند. در ضمن از آنجایی که خمیر فوندانت کمی گرانتر است، می توانید برای صرفه جویی در هزینه ها از کرم کره ای استفاده کنید

 

.

با استفاده از کرم کره ای، می توانید همان لطافت را به کیکتان بدهید، با این تفاوت که کرم کره ای طعمی قویتر دارد. در حالی که کرم کره ای طعم فوق العاده ایی دارد، اما نمی توان آن را مثل فوندانت، قالبی و ترو تمیز در آورد و یا به آن رنگ اضافه کرد. البته می توان از هر دوی آنها برای تزیین روی کیک استفاده کرد. بدین صورت که یک قناد ماهر در حالی که روی کیک را با کرم کره ای پوشانده، می تواند لایه ای نازک از فوندانت را به صورت منظم روی کیک پخش کند. به این ترتیب، کیک شما ظاهری عالی خواهد داشت و در عین حال طعم کرم کره ای هم در دهان شما احساس خواهد شد.

یادتان باشد، اکثر مجلات و سایت های بزرگ در زمینه ی کیک دارای متخصصان، نویسندگان و دستیارانی هستند که بدون وقفه روی طراحی کیک کار می کنند، تا یک کیک عالی و کامل داشته باشند. بیشتر مواقع برای مدلسازی این کیک ها از فوم و مواد مصنوعی استفاده می شود و قابل خوردن نیستند. پس انتظار نداشته باشید کیکی که سفارش می دهید دقیقا مشابه نمونه پرینت شده آن باشد.

یکی از بخش های پرهزینه ی پخت کیک به تزیین آن مربوط می شود. ارزانترین راه برای تزئین کیک استفاده از میوه و گل است. با هزینه اندکی از گل آرای مراسم تان تقاضا کنید تعدادی گل برای کیک نگه دارد. بدترین حالت این است که یکی دو هفته مانده به عروسی شروع به گشتن در قنادی ها و شیرینی فروشی ها کنید تا مدل دلخواهتان را بیابید، یا حتی بدتر از آن تازه دنبال این باشید که بدانید کدام قنادی کیک های بهتری می پزد، و اصلا کجای شهر قرار دارد

سعی کنید مزه ی کیکتان متفاوت باشد

محتویات درون کیک هم اهمیت زیادی دارد. مزه ی استاندارد شکلاتی و وانیلی را فراموش کنید و سعی کنید کیکتان مزه ای خاص و متفاوت داشته باشد. انواع مختلفی از مزه ها از ماسکارپون (نوعی پنیر خامه ای ایتالیایی) و توت سیاه گرفته تا شکلات پرتغالی می تواند به مذاق هر عروس و دامادی خوش بیآید. شما حتی می توانید مزه ها را طبق فصل انتخاب کنید، ترکیبات سنگین تر نظیر شکلات با مغز قهوه موکا و بادام سوخته برای مجالسی که در زمستان برگزار می شود بسیار مناسبتر است؛ در حالی که کیک های اسفنجی سبک تر با برش های میوه و یا مربا در لابه لای آن برای مجالس فصل تابستان بسیار ایده آل به نظر می رسد.