همه چیز در مورد کارت عروسی

کارت عروسی یا کارت دعوت دعوتنامه‌ ای رسمی می باشد که برای میهمانان احتمالی یک میهمانی رسمی (مانند مجلس نامزدی، جشن عقد، عروسی و یا عزاداری) ارسال می‌شود و از آنان رسما برای حضور در آن مراسم دعوت می‌گردد

قبل از برگزاری مجالس عروسی، همیشه عروس و داماد دغدغه چاپ کارت عروسی و رساندن آن به دست اقوام، دوستان و آشنایان را دارند. شاید چاپ کارت عروسی به نظر ساده برسد، اما گاهی چنان مشکل می شود که روزها فکر عروس و داماد را به خود مشغول می کند. اگر عروس و داماد قبل از چاپ کارت عروسی نکات زیر را بخوانند، می تواند به آنها کمک کند و تا حدودی از دغدغه فکری آنها بکاهد.

.

کارت عروسی زیبا

بعد از پشت سر گذاشتن تمام تشریفات و رسیدگی به تمام مسائل مهم جشن عروسی، انتخاب کارت دعوت عروسی جزو کارهای فانتزی و جذابی است که عروس و داماد با همراهی هم انجامش می دهند.

ممکن است بعضی از زوج ها اعتقاد داشته باشند که کارت عروسی صرفا برای اطلاع رسانی زمان و مکان عروسی است و نباید برای آن وقت و هزینه ی زیادی صرف کرد. چون پس از عروسی دور انداخته می شود. ولی باید به این نکته اشاره کرد که، نتخاب کارت مراسم عروسی بسیار مهم است زیرا این کارت سلیقه ی زوج جدید را به نمایش می گذارد. پس در  انتخاب کاغذ کارت، متن، شعر، فونت نوشته ها، رنگ ها و طرح های کارت دقت کنید و زمان کافی برای آن صرف کنید. زیرا این کارت می تواند نشانه ای برای معرفی شخصیت شما در مقابل میهمانان باشد. کارت های عروسی نشانه ای از سلیقه ی عروس و داماد هستند و بی شک حتی اگر یک نفر از مهمانان علاقمند به آرشیو کردن کارت های عروسی باشد، ما باید سعی کنیم نظر او را جلب کنیم. بهترین متن، بهترین طراحی و بهترین کارت دعوت، می تواند پیک خوبی برای دعوت به مراسم عروسی باشد

مدل های کارت عروسی:

کارت عروسی برای دعوت ممکن است به‌ صورت دست‌ ساز و دست‌نویس و یا با یکی از روش‌های چاپ طراحی و تهیه شود.  امروزه به دنبال خواسته و تقاضای مشتریان، تنوع کارت‌ها از لحاظ طرح و شکل، بسیار زیاد شده.  در حالی که در گذشته این تنوع به چند طرح ساده خلاصه می‌شد .جنس کارت دعوت نیز ممکن است بسیار متفاوت طراحی شود.  از کاغذ و مقوا، پارچه ابریشمی و مخمل و حتی حصیر و چوب نیز ممکن است برای ساخت کارت دعوت استفاده شود.  معمولاً بر روی کارت‌های چاپی پس از چاپ نیز عملیاتی صورت می گیرد.

آغشته کردن با اکلیل و درج پاپیون یا نگین و مونتاژ آن معمولاً با دست انجام می‌پذیرد.  امروزه در کارت عروسی های جدید از اشکال فانتزی استفاده زیادی می شود.  کارت عروسی در ایران و سوریه بسیار پر کاربردتر از کشورهای دیگر می باشد.

علی‌رغم اینکه گاهی برخی از طرح‌های کارت از سوریه به ایران وارد می‌شود، ولی کارت‌ های دعوت ایرانی، به برخی کشورهای منطقه همچون پاکستان، افغانستان، عراق و کشورهای آسیای میانه نیز صادر می شود و این کشورها از لحاظ طرح کارت‌های دعوت، تابع سلیقه ایرانیان می باشند.  تیراژ و تعداد سفارش کارت عروسی بستگی به تعداد مهمانها دارد.

در برخی از نواحی ترکمن ‌صحرا تیراژ کارت دعوت عروسی گاه به هزاران عدد می‌رسد زیرا اقوام زیادی را برای عروسی دعوت می نمایند.  قیمت کارت‌های دعوت در ایران (بسته به نوع و طراحی آن) از ۱۰۰ تومان تا ۵۰۰۰ تومان متغیر است.  بعضی از فارغ التحصیلان خوش ذوق رشته گرافیک بیشتر از هر کسی می توانند به طراحی کارت عروسی جلوه خاص تر و جذاب تری ببخشند.  زیرا سلیقه و خوش ذوقی آنها شهره عام و خاص است.

باید در نظر بگیرید که اگر فردی هستید که به زیبایی و خاص بودن کارت عروسی اهمیت می دهید حتما به دنبال طراح آن باشید و ایده خود را به او بسپارید.  هزینه زیادی را صرف این مهم نکنید چرا که همه افراد ذوق نگهداری کارت عروسی شما را نخواهند داشت و بعضی هاکارت عروسی شما را بعد از اتمام مراسم داخل زباله می اندازند.