مروری اجمالی بر صنعت عکاسی، نشان می دهد که عکس های عروسی قدمتی دیرینه دارند. عکس هایی که از زمان ورود نخستین دوربین های عکاسی به ایران، مسولیت ثبت عکس های عروسی شاهان، شاهزادگان، درباریان و نزدیکان آن ها را برعهده داشته اند. عکس ها سندی  زنده، از فرهنگ، آداب و رسوم گذشتگان ما محسوب می شوند. عکس هایی که علاوه بر زیبایی های بصری، مروری بر تاریخچه، لباس، آرایش، دکوراسیون و غیره نیز به حساب می آیند.

عکس های عروسی در میان خیل عکس های به جا مانده از گذشتگان، بی شک جایگاه ویژه ای دارند. چرا که بیان گر احساسات، عواطف و هویت گذشتگان ما نیز هستند.

عکاسی عروس و داماد از گذشته تا امروز

عکس های عروسی، از دهه های گذشته تا به امروز تغییرات فاحشی کرده اند. این تغییرات نیز هم سو با تغییر نگرش ها، ذائقه ها و فرهنگ ها رخ داده و بدون شک از آن گریزی نبوده و نیست.

عکس های عروسی در چند نسل قبل، معمولا پر از هیجان و شور و اتفاق بوده است. عکس هایی که جمعیت زیادی عروس و داماد را احاطه کرده اند و عکاس باشی در میان یک شادی جمعی، به ثبت لحظه ها پرداخته است. عکس های قدیمی علی رغم اینکه در معرض گذر زمان بوده اند؛ اما همچنان رنگ و لعاب شان را حفظ کرده اند و منعکس کننده ی انرژی های مثبت اند. عکس های عروسی در گذشته، در حیاط و منزل عروس یا داماد ثبت می شد. با همان چیدمان قدیمی و همان معماری بکر که از گذشتگان به یاد داریم.

اما عکس های عروس و داماد های امروزی، عموما در آتلیه های عروسی، ثبت می شوند و جز خود عروس و داماد، کس دیگری در آن ها حضور ندارند. عکس های فتوشاپی و پر از جلوه های ویژه، که سعی می کند، تمام عیوب چهره و صحنه را رفع کرده و عکس را به بهترین شکل ممکن رتوش کند.

عکس های آتلیه: محاسن و معیب

در دنیای امرزو، اغلب افراد به دنبال ثبت بهترین عکس ها از لحظه های مهم زندگی خود هستند. عکس هایی که آن ها را در اوج زیبایی و شکوه نشان می دهد. برای همین بازار کار عکاسان و آتلیه های عکاسی بسیار پر رونق است. امروزه کمتر کسی را می بینید که برای مراسم عروسی آتلیه نرفته باشد و یک دو جین عکس های عروسی، از خود به یادگار نگذاشته باشد.

عکس های عروسی جلوه ی بسیار زیبایی دارند، مونتاژ و طراحی می تواند بر زیبایی آن تا حد زیادی بیفزاید. اما ممکن است این قبیل عکس ها، حالت تصنعی را به چهره ی عروس و داماد القا کرده و عکس ها را از حالت طبیعی و بکر دور کند.

شما دنبال چه آتلیه ای هستید؟

با بررسی های صورت گرفته در یک جامعه ی آماری کوچک، می توان چنین برداشت کرد که قیمت، تنوع و کیفیت عکس و نحوه ی برخورد عکاس با مشتری از اولویت های مهم عروس و داماد ها برای انتخاب یک آتلیه است.

فایقه 29 ساله است و سال گذشته عروسی کرده است. او می گوید: برای من کیفیت عکس ها، تکراری نبودن ژست های پیشنهادی و قیمت، اولویت های اصلی بودند. من و همسرم یک از آتلیه های معروف را به خاطر قیمت بالا و اینکه می خواست کل مبلغ را یک جا پرداخت کنیم، کنار گذاشتیم.

فاطمه 28 ساله است و دوسال قبل عروسی کرده است. او معتقد است برای انتخاب بهتر باید به چندین آتلیه ی مختلف سر زد. در نهایت با مقایسه ی نمونه کارها و رنج قیمت ها، بهترین مکان را انتخاب کرد.

مینا چهار سال قبل ازدواج کرده است، او می گوید: من بیشتر از هر چیزی به اخلاق و نحوه ی برخورد عکاس توجه می کردم. با خودم می گفتم، قرار است بهترین شب زندگی ام را با این فرد سر کنم و اگر اخلاق خوبی نداشته باشد؛ ممکن است خاطره های بدی برایم رقم بخورد.

همچنین این نکته که باغ پیشنهادی شان، متناسب با فصل باشد و تمام امکانات را در اختیار داشته باشند نیز،  فاکتورهای مهمی در انتخاب یک آتلیه ی مناسب برای من بود.

برای انتخاب یک آتلیه به چه نکاتی توجه کنیم؟

هنگامی که به یک آتلیه عروس مراجعه می کنید، به ژست عکس ها، شکل نورپردازی، کیفیت و میزان شارپ بودن عکسها توجه کنید. پیشنهاد می شود، در مورد تجهیزات مورد استفاده از جمله نوع دوربین ها، فلاشها، تجهیزاتی که برای عکاسی فضای باز آورده میشود، (مانند فلاش پرتابل ، هلی شات و رفلکتورها) با عکاس صحبت کنید.

یکی از هزینه های عمده در آتلیه عروسی، فیلمبرداری مراسم می باشد. تعداد دوربین های مورد استفاده در شب مراسم، کیفیت دوربین ها، کرین و هلی شات می تواند هزینه های شما را بالاتر ببرد.

توجه: ساخت کلیپ اسپرت برای نمایش در سالن عروسی را نیز مد نظر داشته باشید.

اگر فردی مذهبی هستید…..

معمولا برای افراد مذهبی و مقید، انتخاب آتلیه، به مراتب دردسر های بیشتری دارد. چرا که اغلب آتلیه ها، پرسنل آقا نیز دارند، ممکن است در روز جشن، باغ هایی را به شما پیشنهاد بدهند که هم زمان چند عروس و داماد در آنجا مشغول عکاسی هستند. پس اگر این مسائل برای شما مهم است باید از قبل با آتلیه مورد نظرتان هماهنگ کنید.

تبلیغات زبانی یا تبلیغات میدانی؟

تنها به تبلیغات میدانی و محیطی توجه نکنید. چرا که اغلب آتلیه ها امکانات خود را بیشتر از چیزی که هست جلوه می دهند و سعی در جلب نظر مشتری دارند. اگر از دوستان و بستگان خود که به تازگی عروسی کرده اند پرس و جو کنید، عموما به نتایج بهتر و منطقی تری خواهید رسید. مشتری های راضی همیشه بهترین تبلیغ هستند.. همچنین برای انتخاب آتلیه به سابقه و تجربه ی آن آتلیه و عکاس نیز توجه کنید.

همچنین محیط آتلیه، دنج و دل باز بودن مکان، زیبایی های بصری، همگی می توانند در کیفیت عکس های شما تاثیر گذار باشند.