نکات انتخاب لباس عروس در حقیقت نکات کلیدی هستند که مربوط به انتخاب لباس عروس متناسب با اندام و سلیقه عروس خانم ها برای هر دختر خانم دم بختی مفید خواهد بود.

انتخاب لباس عروس

خاطرانگیزترین لباسی که هر خانم در زندگی خود می پوشد، لباس سپید عروسی است. برای خرید این لباس تا حد ممکن باید توجه کرد. گذشته از جنس پارچه ، دوخت ، مدل، سنگ دوزیها و در کل طراحی لباس عروسی نکاتی وجود دارد که شما را در خرید یک لباس مناسب برای عروس یاری می کند. طراحان لباس عروس نیز تنها به مدل لباس و تناسب آن با فرد تاکید دارند، ولی مکان خرید، زمان ، بودجه لباس و … باید مورد توجه قرار بگیرد.

 بودجه مورد نظر را در ذهن داشته باشید

 بدون شک پول نخستین مقوله انتخاب و خرید یک لباس عروس است. شما نمی خواهید بیشترین بودجه ای را که برای مراسم ازدواج گذاشته اید را صرف خرید لباس عروس کنید و در کنار آن تمایلی به انتخاب یک لباس نامناسب هم ندارید. بهتر است مبلغی را که برای خرید لباس کنار گذاشته اید را تعیین کنید. این مبلغ می تواند بیشتر شود ولی کمتر نباید شود. انتخاب مبلغ می تواند فروشنده را نیز برای معرفی لباس به شما کمک کند و همین سرعت شما را برای خرید لباس عروسی افزایش می دهد.

زمان صرف کنید

 زمان یکی دیگر از مهمترین نکات برای خرید لباس عروس است. برای انتخاب لباس مناسب 6 تا 8 ماه زمان نیاز است. ممکن است در طول پروسه خرید لباس عروس با مدلهای مختلفی مواجه شوید؛ درصورتی که زمان شما کم باشد نمی تواند مورد مناسب را اتخاب کنید ولی در صورتی که زمان کافی داشته باشید با بررسی همه موارد، بهترین مدل را انتخاب خواهید کرد. از سویی زمان کافی می تواند خیاط  لباس را – درصورتی که لباس را بدوزید – از هرگونه استرس دور کرده و در نهایت بهترین کیفیت را ارائه دهد.

مواقع خاص را در نظر داشته باشید

 نسبت به فروش حراج و تخفیف قیمتهای لباس عروس در برخی از سالنها اطلاع حاصل کنید. گاهی اوقات لباسهای عروس زیبایی را می توان در این حراجی ها تهیه کرد. این زمانها معمولا در اعیاد رخ می دهد. جستجو در اینترنت نیز می تواند شما را نسبت به انواع حراجیهای سالنهای لباس عروس یاری کند.

نکات انتخاب لباس عروس – مدل لباس عروس شیک – انتخاب لباس عروس متناسب با اندام – لباس عروس دانتل جدید با دنباله بلند

 کدهای توجه به مدل لباس در افراد مختلف

 افراد با توجه به عقاید مذهبی خود لباس عروسی را انتخاب می کنند. عده به دنبال لباسهای باز و برخی پوشیده را می پسندند. هنگام خرید لباس عروسی به کدهایی که خودتان و همسرتان درباره مدل لباس دارید توجه کنید. بی توجهی به این مورد موجب هدر رفتن زمان و پول شما خواهد شد.

مدل مورد نظر خود را از قبل تعیین کنید

 مدل لباس عروس را باید خود و یا با همکاری یک طراح لباس انتخاب کنید. صرفا لباسی را که در مدل می بینید برای شما مناسب نیست. حتما مدلی را که در نظر دارید بپوشید. نسبت به دوخت لباس و خوابیدن آن مطمن شوید. از خرید لباسهایی که در ظاهر چشمتان را گرفته ولی تناسبی با شما ندارد، کاملا خوددرای کنید چرا که بعدها پشیمان خواهید شد. از پیشنهاداتی که به شما می شود استقبال کنید. پیشنهادات فروشنده با توجه به بودجه شما و برگرفته از تجارب آنها خواهد بود.

انتخاب لباس عروس متناسب با اندام  

لباس عروس هایی که دامن آنها A شکل است و یا دامن پف دار دارند، برای عروس خانم هایی که قسمت های پایین بدن آنها چاق است و اصطلاحا اندامی گلابی شکل دارند، مناسب است. مدل های پری دریایی برای عروس خانم هایی که از اندامی متناسب برخوردارند مناسب تر است. لباس های پرنسسی با دامن فنردار بیشتر برای عروس خانم های قد بلند مناسب اند چون دامن این لباس ها خیلی پف دار است و خودبه خود قد شما را کوتاه تر جلوه می دهد. بنابراین اگر شما ریزنقش هستید یا قد چندان بلندی ندارید، بهتر است به دنبال مدل هایی بگردید که به اندام شما بنشیند. اگر کسانی که قد کوتاهی دارند، در شب عروسی لباس های پف دار بپوشند، کوتاه تر به نظر می رسند. اگر خیلی ظریف و کوچک باشید، در لباس عروس های حجیم و پف دار گم خواهید شد. اگر ریزنقش و چندان قدبلند نباشید، لباس عروس های بلند و ماکسی شما را قدبلندتر نشان می دهد. برعکس این قضیه هم صادق است در صورتی مه عروسی با قد بلند هستنید سعی کینید از پوشیدن لباسهای ماکسی بدون پف خودداری کنید. به جای لباسهای دنباله دار از تور سبک بلنددر سر استفاده کنید.

  سایز لباس

 لباسی را تهیه کنید که سایز فعلی شما باشد. چرا که در طول 6 ماه-رقم احتمالی- سایز شما تغییر چندانی نخواهد کرد. اگر قصد اضافه وزن یا کاهش آن را دارید، لباسی تهیه کنید که امکان گشاد یا تنگ کردن آن وجود داشته باشد.

 گذری بر طراحی لباس عروس در طی تاریخممکن است گمان کنید در تمام طول تاریخ عروس ها در روز عروسی لباس زیبا و سفید عروس را بر تن می کردند، ولی چنین نیست. طراحی لباس عروس به صورت لباس سفید به خاندان سلطنتی دوره ویکتوریا باز می گردد. تا پیش از این دوره عروس ها در زمان ازدواج بهترین لباس خود را به تن می کرد. رنگ و جنس پارچه لباس عروس نسبت به موقعیت اجتماعی عروس متفاوت بود. 

لباس عروس از گذشته تا کنونبا اینکه رنگ و مدل لباس عروس در طول تاریخ تغییرات زیادی داشته ولی یک چیز در تمامی لباس عروس های تاریخ مشترک است. اینکه همیشه عروس در روز عروسی بهترین لباس ممکن را به تن می کرد. خاندان سلطنتی، اشراف و افراد متعلق به طبقه بالای اجتماع همیشه بدون هیچ محدودیتی نسبت به مبلغ، براساس بالاترین مد، لباس عروس خود را تدارک می دیدند. افراد متعلق به طبقات پایینتر اجتماع نیز به ازدواج، به چشم مهمترین روز زندگی می نگریستند و متناسب با بودجه خود سعی می کردند بهترین لباس عروس رو تهیه کنند. 

لباس عروس در تاریخ باستاندر دوران باستان اساس بسیاری از ازدواج ها به جای عشق و یکی شدن طرفین، اتحاد اقتصادی خانواده ها بود هر چند در آن زمان هم عروس ها لباس عروس رنگ روشن را بعنوان نمادی از شادی و فرخندگی روز ازدواج انتخاب کردند.  لباس عروس در قرون وسطیدر زمان قرون وسطی نیز همچنان به ازدواج به دیده اتحادی بین دو خانواده نگریسته میشد. این اتحاد اغلب بین دو خانواده، دو کسب و کار یا حتی بین دو کشور شکل می گیرفت. مراسم ازدواج بیشتر به دلیل تدابیر سیاسی انجام میشد تا ابراز عشق و علاقه. در آن زمان طراحی لباس عروس باید به گونه ای انجام میشد که نشان دهنده بالاترین حد اعتبار و محبوبیت برای خانواده عروس باشد، چون عروس در روز عروسی نماینده خانواده اش محسوب میشد پس باید لباس عروس به بهترین و موقرترین شکل ممکن طراحی میشد. عروس های قرون وسطایی که دارای موقعیت خاص اجتماعی بودند لباس عروس های رنگارنگ که از بهترین و گران ترین پارچه دوخته شده و با زیباترین سنگ های قیمتی تزئین شده بود را بر تن می کردند. معمول ترین پارچه هایی که در طراحی لباس عروس بکار برده میشد خز، مخمل و ابریشم بود. افراد متعلق به طبقات اجتماعی پایین تر در قرون وسطی در طراحی لباس عروس از پارچه های گران قیمت استفاده نمی کردند ولی به بهترین نحو ممکن لباس هایی تهیه می کردند که کپی لباس عروس اشراف و بزرگان جامعه بود.  

طراحی لباس عروس در گذر زمانبا گذشت زمان عروس ها همچنان به پوشیدن لباس عروس درخور موقعیت اجتماعیشان ادامه دادند. همیشه ثروتمندان جامعه که توان خرید بهترین پارچه ها و تزئینات لباس را دارا بودند، در بالاترین سطح مد لباس عروس قرار داشتند. تا زمان ویکتوریا معمولاً عروس های طبقات عادی مردم لباس جدیدی بعنوان لباس عروس تهیه نمی کردند بلکه از میان لباس هایی که داشتند زیباترین و بهترین را انتخاب و در روز عروسی تن می کردند و عروس های فقیر لباس کلیسا را در روز عروسی می پوشیدند. میزان مواد و پارچه بکار رفته در لباس عروس نماینده موقعیت اجتماعی عروس بود. بعنوان مثال هر چه آستین های لباس عروس پف دار تر و دنباله لباس بلندتر بود نشان از ثروتمندی و درجه بالای اجتماعی خانواده عروس داشت. 

لباس عروس سفیددر سال 1840 ملکه ویکتوریا با پرنس آلبرت از ساکس ازدواج کرد و در روز عروسی لباس عروس سفید بر تن کرد. در آن سال ها نماد پاکی رنگ آبی بود نه سفید. در واقع به همین دلیل بود که بسیاری از زنان برای لباس عروسشان رنگ آبی را در نظر می گرفتند. در آن سال ها رنگ سفید نماد ثروت به شمار می آمد.از آنجایی که معمولاً رنگ سفید بعنوان لباس عروس انتخاب نمی شد، لباس ملکه ویکتوریا برای همه کاملاً غافلگیر کننده بود. البته نه یک غافلگیری ناخوشایند. به همین دلیل بود که پس از آن زنان طبقه بالای اجتماع در اروپا و آمریکا شروع به پوشیدن لباس عروس سفید کردند. با اینحال هنوز هم برخی از زنان تصمیم می گیرند رنگ دیگری را برای لباس عروسیشان انتخاب کنند، ولی پرطرفدارترین و عمومی ترین رنگ برای لباس عروس، رنگ سفید است.

سیر تکاملی لباس عروسبا گذشت سال ها و بوجود آمدن انقلاب اقتصادی، خرید لباس عروس جدید برای روز عروسی برای بسیاری از عروس ها از طبقات عادی جامعه ممکن شد و رنگ سفید رنگ منتخب اکثر عروس ها بود. طراحی لباس عروس در آن دوره بر اساس روش ها و سبک های آن دوران صورت می گرفت و این سنت تا یک قرن بعد هم همچنان بر جای خود باقی است. در واقع امروزه کمتر عروسی پیدا می شود که رنگی غیر از سفید را برای لباس عروسش انتخاب کند. در دوران جنگ جهانی دوم بسیاری از عروس ها احساس می کردند پوشیدن لباس عروس سفید برای مراسم ازدواج نامناسب بوده و به نوعی اسراف است، بنابراین لباس مخصوص کلیسا یا یکی از لباس های زیبایی که داشتند را برای این مراسم بر تن می کردند.  

 پس از پایان جنگ یک دوره دیگر در طراحی لباس عروس آغاز شد. لباس عروس سفید رسماً مد شد. لباس هایی با رنگ سایه های سفید مانند کرم، سفید عاجی، عسلی و… نیز همگی در طراحی لباس عروس مورد پسند مردم واقع شدند. رنگ های روشن مانند آبی، سبز، صورتی و… برای استفاده بعنوان لباس عروس محبوبیت خود را از دست دادند. پوشیدن لباس سیاه در روز ازدواج نیز نماد بدیمنی نامیده شد.