همه چیز درباره (دسته گل عروس) که حتما باید بدانید

دسته گل عروس، یکی از مهمترین نمادهای عروسی است. نوع چیدمان گل ها، رنگ ها و حتی انتخاب گل می تواند حاوی پیامی باشد، که شما احتمالا از آن بی خبرید. این که گل ها تنها موجودات زنده در میان المان های مختلف عروسی هستند؛ می تواند نشان دهنده ی اهمیت آن باشد.

گل ها می توانند به راحتی احساسات ما را نشان دهند، می توانند منتقل کننده ی عشق، احساس و عاطفه باشند. پس نباید بی تفاوت از کنار انتخاب آنها بگذریم.
حتی تعداد گل ها در دسته گل عروس هم اهمیت دارد. بر اساس یک باور قدیمی، باید تعداد گل ها در دسته گل عروس حتما فرد باشد.

دقت به این ریزه کاری ها اغلب در نزدیکی های مراسم عروسی فراموش می شوند؛ اما اگر سر فرصت، مطالب این مقاله را بخوانید و به ذهن بسپارید، می توانید انتخاب راحت تری در روز عروسی تان داشته باشید.

خلاق باشید:

قرار نیست که همیشه دسته گل عروس متشکل از گل های رز سفید یا قرمز باشد. کمی خلاقیت به خرج بدهید. گل هایی نظیر ارکیده یا ادریسی می تواند دسته گلی زیبا برای شما بسازد که نگاه مهمانان را خیره کند.
هیچ وقت به دنبال کلیشه ها نباشید. دسته گل های گرد و کوچک که به راحتی در دست حمل می شوند، در کنار زیبای های که دارند، خیلی تکراری شده اند.

دسته گل عروس مصنوعی هرگز

برای دسته گل عروسی تان هرگز سراغ گل های مصنوعی نروید. در دهه های گذشته، دسته گل های مصنوعی رواج زیادی داشتند، دلیل این امر احتمالا به رونق نداشتن بازار گل طبیعی و یا ذائقه ی عمومی بر می گشت. اما امروزه گل های طبیعی به دلیل طراوت و نشاطی که به مجلس عروسی می بخشند، در درجه ی اول انتخاب عروس خانم ها قرار گرفته اند.

دسته گل یا شاخه گل؟

اگر به دنبال تنوع طلبی هستید، می توانید از این نکته استقبال کنید. به جای دسته گل عروس، از شاخه گل های طبیعی بدون هیچ تزئینی استفاده کنید. یا از گل های طبیعی برای تزئین لباس یا موهایتان کمک بگیرید. همچنین می توانید از گل های طبیعی به عنوان دستبند یا بازو بند نیز استفاده کنید.

مدل های متنوع دسته گل عروس

می توانید به تناسب لباسی که در مراسم عروسی تان به تن خواهید کرد، دسته گل متفاوتی را انتخاب کنید، دسته گل های آبشاری با لباس عروس دنباله دار، تناسب بیشتر دارند و دسته گل های گرد و کوچک با لباس پرنسسی هماهنگی دارد.

هماهنگی دسته گل عروس با فصل ها

عروس خانم های خلاق، همیشه به جزئیات دقت می کنند. این جزئیات به ظاهر کم اهمیت می توانند، نقطه ی قوت عروسی شما باشند. اگر به ترکیب رنگ ها و انرژی آن ها اعتقاد دارید، می توانید رنگ دسته گل عروسی تان را با رنگ های فصلی که در آن مراسم تان را برگزار می کنید، هماهنگ کنید. گل های سبز و صورتی در فصل بهار، گل های نارنجی و زرد در فصل پاییز، گل های سفید در  فصل زمستان، زیبایی خاصی به شما خواهد بخشید.

دسته گل عروسی را خودمان تزئین کنیم

اگر شما هم از آن دسته از افراد خوش سلیقه و مشکل پسند هستید که به سختی انتخاب می کنید؛ بهتر است به این گزینه هم فکر کنید. تزئین دسته گل بر خلاف تصور عموم کار سختی نیست. تنها به ذوق و سلیقه و کمی ابتکار نیاز دارد. برای این کار می توانید گل های دل خواه تان را تهیه کنید و با روبان و برگ های تزئینی، آن ها را دیزاین کنید.

برای این کار لازم است که گل ها در یک سطح کنار هم قرار گرفته و بلندی ساقه ها و تیغ های گل گرفته شوند، یادتان باشد که ساقه ی گل را به شکل اریب ببرید؛ چرا که باعث طول عمر گل می شود. برگ های زیبا و خوش رنگ را با گل ها ترکیب کنید و با تورهای رنگی مناسب تزئین کنید.

رنگ ها و انرژی های پنهان شده در آن ها

گل صورتی

گل های صورتی طرفداران بسیاری دارند؛ به ویژه صورتی کم رنگ و ملایم که نشانگر آرامش است. گل های صورتی می توانند امید و روحیه ی مضاعفی به شما انتقال دهند. برای گل های صورتی می توانید از میان گل های رز، گل ادریس و نیلوفر انتخاب کنید.

گل سفید

گل های سفید به دلیل هماهنگی با تم عروسی، همیشه پر طرفدار هستند. سفید نماد پاکی است. دسته گلی با گل هایی سفید می تواند جلوه ی خوبی در دستان شما داشته باشد. گل های سفید می‌تواند شامل رز، گل ادریسی و… باشد.

گل قرمز

قرمز از دیرباز نماد عشق و علاقه است. رنگی است که شور و هیجان را منتقل می کند و انرژی مثبتی را به اطراف ساطع می کند. برای دسته گل عروس به این رنگ می توان به سراغ گل رز، لاله یا میخک رفت.

گل بنفش

رنگ بنفش در روانشناسی نماد شجاعت است، در بین اقوام باستان رنگی مقدس ذکر شده است. حس ارزش و اعتبار را القا می کند. همچنین رنگ بنفش یک رنگ مجلل و اصطلاحا سلطنتی به شمار می آید که می تواند شکوه خاصی به مراسم عروسی تان ببخشد.. گل‌های  بنفش شامل سنبل، بنفشه و گل ادریس هستند که می توانید برای دسته گل تان از آنها انتخاب کنید.

گل سبز

سبز رنگی آرامش بخش و نمایانگر ذات طبیعت است. رنگی است که قابلیت تلفیق شدن با سایر رنگ ها و تم عروسی را دارد. سبز نماد زندگی است و کسی که از این رنگ برای دسته گل عروسی اش استفاده می کند، مشخص است که با جهان پیرامونش در صلح و سازش است. گل‌های سبز رایج شامل اوکالیپتوس، سالا، طوسک و گل موم هستند.

گل زرد

گل زرد نماد شادمانی و سرخوشی است. تطابق بسیار خوبی با المان های عروسی دارد. می توان آن را یک رنگ معنوی نیز قلمداد کرد. گل های رزدی که می توانید برای دسته گل عروسی تان استفاده کنید شامل رز، نرگس زرد، ارکیده و لاله می‌شوند.

گل نارنجی

گل‌های نارنجی در میان اغلب مردم محبوب هستند. گل های نارنجی نماد تحرک و انرژی‌اند. نارنجی همچنین ضد افسردگی هم هست. پس می تواند انتخاب خوب و مناسبی برای عروسی شما باشد. در بین گل های نارنجی رنگ می توان به گل خشخاش، بابونه، لاله و میخک اشاره کرد.

گل آبی

انتخاب رنگ آبی برای دسته گل عروسی می تواند یک ساختار شکنی تمام عیار به شمار بیاید. چرا که کم تر کسی از رنگ آبی استفاده می کند. آبی رنگ محبوبی است و رنگی بر گرفته از دل طبیعت است. آبی را نماد آرامش و ثبات می دانند. آبی همچنین بیان کننده ی اعتماد و استقلال نیز هست. رنگ آبی در گل های بسیاری یافت می شود از جمله شامل رز آبی، سنبل آبی، گلورسیا و خیلی انواع دیگر. سایه‌ی رنگ‌ها از آبی روشن تا تیره متغیر است.

نکاتی برای خاص بودن دسته گل عروس
نکاتی برای خاص بودن دسته گل عروس

اگر میخواهید دسته گل عروسی تان کاملا خاص و شیک باشد هنگام خرید دسته گل این 6 نکته مهم را رعایت کنید.

راهنمای انتخاب دسته گل عروس

دسته گل عروس

یکی از مؤثرترین مواردی که در مجلس عروسی به چشم می آید انتخاب دسته گل عروس خواهد بود. دسته گل عروساکسسوار ثابت شب و روز عروسی است. در عکس آتلیه یا زمان ورود عروس خانم به مجلس عروس دسته گل عروس همیشه خودنمایی می کند پس باید انتخاب و سفارش با دقت و سلیقه انتخاب باشد.

اگر می خواهید دسته گل عروسی تان خاص باشد و از بیشتر دسته گل هایی که در همه عروسی ها می بینید خوش تان نمی آید، می توانید این 10 نکته را به گل فروش مورد نظرتان بگویید تا یک دسته گل خاص برای شما حاضر کند.

1. تاج گل نه! دسته گل:
به جای این که برای ساقدوش ها دسته گل سفارش دهید، از گل فروش بخواهید برای شان تاج گل هایی ظریف درست کند تا به موهای شان بزنند درست مثل الهه های رومی. استفاده از غنچه های گل در طراحی این تاج ها ایده بی نظیری است که کمتر عروسی به فکرش می رسد.
2. گل های گران نه! گل های ارزان:
به جای این که تمام گلدان های روی میزها را از گل های گران قیمت پر کنید در مرکز گلدان چند گل زیبا و قیمتی بگذارید و اطراف آن را با گل های ارزان پر کنید.

3. روی کت داماد دسته گل نه! یک گل:
این روزها دامادهای شیک و ساقدوش های شان از گل های کوچک و نه چندان زیبا استفاده می کنند بنابراین شما هم می توانید به گل فروش یک زنبق یا آفتاب گردان کوچک سفارش دهید و بگویید آن را با روبانی کوچک که با کت وشلوار داماد هماهنگ است تزیین کند. معمولا دامادهای بچه مثبت روبان شطرنجی، دامادهای شیک از روبان راه راه و دامادهای محتاط روبان خال خالی سفارش می دهند.

4. گل گنده نه! گل ظریف:
در انتخاب نوع گل دقت کنید، قرار است این همه پول گل بدهید و حیف است که آنها را بعد از 1 هفته دور بریزید. برای استفاده بهینه از گل های جشن عروسی می توانید انواعی را سفارش دهید که بعدا بتوانید خشک شان کنید به عبارتی گل هایی را انتخاب کنید که بعد از خشک شدن ظاهری قشنگ داشته باشند. چنین گل هایی ظریف اند و گلبرگ و ساقه ضخیمی ندارند. این گل ها بعد از خشک شدن در زندگی مشترک تان کلی مورد استفاده دارند مثلا می توانید آنها را روی کارت های تبریک بچسبانید، در مهمانی ها برای تزیین میز از آنها استفاده کنید یا وقتی می خواهید به کسی هدیه بدهید از این گل های خشک در آن بریزید. برای این منظور گل های رز، زنبق، ارکیده، سوسن، داوودی و بنفشه انتخاب های مناسبی هستند. برای خشک کردن دسته گل باید آن را بر عکس از جایی تاریک که در معرض هوا است آویزان کنید.

5. ساقه یک رنگ نه! رنگی رنگی:
به جای این که ساقه دسته گل تان را با روبانی یک رنگ که معمولا هم سبز است بپوشانید و دورش یک روبان رنگی ببندید بهتر است خودتان بسته به رنگ گل هایی که انتخاب کرده اید در بازار بگردید و روبان هایی رنگارنگ با جنس های متفاوت مثلا ساتن یا مخمل تهیه کنید و دور ساقه دسته گل تان بپیچید.
6. پایه های گل یکنواخت نه! متفاوت:
اگر در سالن تان تعدادی میز با یک مدل گل داشته باشید چشم مهمان ها خسته می شود برای اجتناب از این طراحی یکنواخت و تکراری گل های ورودی باغ یا سالن، راه ورودی، میز خودتان، میز های مهمان ها، میز خانواده نزدیک را با یک مدل واحد اما در اندازه های مختلف بیارایید. مثلا می توانید روی برخی میزها از شیشه هایی به شکل هندسی که از یک مدل گل انتخابی تان پر شده استفاده کنید و روی برخی دیگر از میزها گلدان های بزرگ گل که با برگ های بلند و چند مدل گل تزیین شده اند را بگذارید.