نکاتی درباره کارت عروسی

قبل از برگزاری مجالس عروسی ، همیشه عروس و داماد دغدغه چاپ کارت عروسی و رساندن آن به دست اقوام، دوستان و آشنایان را دارند. شاید چاپ کارت عروسی به نظر ساده برسد، اما گاهی چنان مشکل می شود که روزها فکر عروس و داماد را به خود مشغول می کند. اگر عروس و داماد قبل از چاپ کارت عروسی نکات زیر را بخوانند، می تواند به آنها کمک کند و تا حدودی از دغدغه فکری آنها بکاهد.

مهمترین نکات درباره کارت عروسی

استفاده از تصاویر

یکی از ویژگی های کارتهای عروسی از دیرباز تاکنون، درج تصویر زیبا بر روی کارت است. اگرچه برخی از عروس و دامادها به این کار علاقه زیادی ندارند. اما به نظر می رسد چاپ تصویر بر روی کارت عروسی موجب زیبایی و جذابیت بیشتر آن می شود. گاهی تصویر عروس و داماد بر روی کارت عروسی چاپ می شود. برخی از عروس و دامادها نیز به چاپ عکس خودشان تمایل بیشتری دارند. اما برخی دیگر به عکس های فانتزی میل بیشتری نشان می دهند که این موضوع سلیقه ای است و به هیچ عنوان نمی توان یک قانون را برای همه تعیین کرد.

استفاده از اشعار زیبا

یک تکه شعر زیبا در قسمتی از کارت عروسی به زیبایی هر چه تمام تر آن می افزاید. شعر اگر کوتاه و پرمغز باشد، بهتر است. اما توصیه می شود از اشعار شاد، سرزنده و غیرتکراری و بکر استفاده شود که دعوت شدگانی که کارت عروسی را بدست می گیرند، خواندن شعر برای آنها تازگی داشته باشد و در عین حال آنها جذب خود کند.

استفاده از فونت و رنگ های زیبا

متنی که بر روی کارت عروسی چاپ می شود باید با خط زیبا باشد. اگر تکه شعر بر روی کارت چاپ شده است، بهتر است از فونت های تزئینی همچون خط نستعلیق استفاده شود. برای قسمتی که زمان و مکان مهمانی مشخص شده است، خط های فارسی خوانا مناسب تر هستند. همچنین رنگ هم تاثیر زیادی در زیبایی کارت عروسی دارد. مثلا می توان قسمتی که از عروس و داماد نام برده شده است، از رنگ های بنفش یا قرمز استفاده کرد.

جنس کاغذ و تزئین کارت عروسی

کارت های عروسی از کاغذ هستند. برخی کاغذها گران قیمت ترند که ممکن است روغنی، چرم و … باشند. در عین حال استفاده از اشیا کوچک تزئینی برای کارت عروسی، زیبایی آن را دو چندان می کند. برای مثال یک پاپیون کوچک ساتن، استفاده از چند نگین و یا گل های کوچک از جمله کارهای ساده ای است که موجب زیبایی بیشتر کارت عروسی می باشد.

بکار بردن خلاقیت برای چاپ کارت

برای چاپ کارت عروسی باید خلاقیت به خرج دارد. عروس و دامادهایی که می خواهند کارت عروسی آنها متفاوت از دیگران باشد، می توانند خودشان برای طراحی کارت عروسی اقدام کنند. مثلا برخی از عروس و دامادها کارت عروسی را به گویش محلی خودشان چاپ می کنند و یا از ضرب المثل های عامیانه در لابه لای متن کارت استفاده می کنند که موجب جذابیت هر چه بیشتر کارت عروسی می شود. متفاوت بودن به معنای صرف هزینه های زیاد نیست. گاهی می توان با هزینه های کم نیز تفاوت ایجاد کرد. برای مثال ممکن است شعر یا متنی که بر روی کارت عروسی چاپ می شود، توسط خود عروس و داماد سروده شده باشد و در انتهای شهر نیز نام او آورده شود.

توجه به اعیاد و مناسبت ها

اگربرگزاری عروسی در اعیاد مذهبی و یا مناسب های خاصی برگزار می شود، می توان در کارت عروسی به این موضوع اشاره کرد. برای مثال اگر روز عروسی مصادف با تولد یکی از ائمه اطهار است، استفاده از یک بیت شعر در وصف آن امام می تواند کارت عروسی را برای مهمان ها، جذاب تر کند.

ذکر آدرس و زمان برگزاری عروسی

برای برگزاری جشن عروسی زمان و مکان از قبل مشخص می شود و سپس عروس و داماد اقدام به چاپ کارت عروسی می کنند. در این میان باید آدرس و زمان برگزاری جشن عروسی به طور دقیق در کارت ذکر شود تا هیچ یک از مهمانان دچار ابهام نشوند. همچنین برای آمادگی بیشتر مهمانان برای حضور در جشن عروسی و اینکه بهتر بتوانند برنامه ریزی کنند، بهتر است کارت عروسی حداقل دو هفته قبل از عروسی به دست آنها برسد.

۵ نکته مهم برای انتخاب کارت دعوت عروسی

خرید کارت دعوت عروسی یکی از کارهای بامزه ای است که عروس و داماد با یکدیگر به آن مشغول می‌شوند. انتخاب یک کارت از بین رنگ ها و مدل های مختلف برای همه جذاب است. اما این تنوع ممکن است شما را گیج و سردرگم کند. برای اینکه راحت تر بتوانید کارت عروسی خود را انتخاب کنید.

انواع مدل های کارت دعوت عروسی

مهمترین هنگام انتخاب کارت عروسی، انتخاب مدل اصلی آن است. باید انتخاب کنید که دوست دارید کارت عروسی شما فانتزی باشد یا رسمی؟ از جنس کاغذ باشد یا چوب یا شیشه؟ در مورد رنگ آن هم باید تصمیم بگیرید. اکثر کارت ها به رنگ های سفید و کرم و طلایی هستند اما دلیلی ندارد که شما هم مانند همه از این رنگ ها استفاده کنید. میتوانید با توجه به سلیقه و تم عروسی خودتان رنگ های متفاوتی استفاده کنید.

نام آشنایان را با خط خوش بنویسید

کارت عروسی یکی از وسایلی است که معمولا فامیل هایتان به عنوان یک یادگاری از عروسی شما همیشه نگه می‌دارند. چه بهتر که این یادگاری از هر نظر زیبا و بدون نقص باشد. بنابراین برای نوشتن اسم اقوام و آشنایانتان سلیقه به خرج بدهید. اگر دست خط خوبی ندارید، از کسی که خط زیبایی دارد بخواهید نام ها را روی کارت بنویسد. بعد از آن هم میتوانید با نقاشی و برچسب های کوچک، کارت عروسی خود را زیبا تر کنید.

برای هرکس لحن خاص داشته باشید

تقریبا بر روی تمام کارت های دعوت عروسی این جمله به چشم می‌خورد: “جناب آقای کریمی و خانواده‌ی محترم” اگر می‌خواهید از بقیه تمایز داشته باشید، برای دوستان نزدیکتان لحنی صمیمی تر داشته باشید و تنها برای بزرگتر ها و اقوام دور از الفاظ رسمی استفاده کنید. مثلا اگر قرار است دوست صمیمی خود را به عروسی دعوت کنید می‌توانید این جمله را بنویسید: “سارای دوست داشتنی و همسر گرامی”

متن روی کارت را خودتان بنویسید.

متنی که روی کارت دعوت عروسی شما نوشته می‌شود تا سال ها در ذهن شما می‌ماند. چه بهتر که از متن های آماده استفاده نکنید و چیزی بنویسید که بیانگر احساسات واقعی خاص شماست. با یکدیگر در مورد آن مشورت کنید و سعی کنید خودتان آن را بنویسید. اگر شعر عاشقانه ای هست که هردو آن را دوست دارید، بهترین جایی که می‌توانید آن را ثبت کنید همان کارت عروسی شماست.

در یاد ها باقی بمانید

نکته‌ی آخر اینکه به یاد داشته باشید هرکس در طول زندگی خودش بارها و بارها به مراسم عروسی مختلف دعوت می‌شود و کارت های دعوت زیادی را تحویل می‌گیرد. سعی کنید تا کارت عروسی شما متفاوت از بقیه باشد تا در یاد همه باقی بماند. برای ما بنویسید که شما چه کارت عروسی را ترجیح می‌دهید؟ کدام کارت دعوتی که تحویل گرفتید بیشتر از همه دوست داشتید و هرگز فراموش نمی‌کنید؟