نحوه ی طراحی کارت عروسی می تواند بسیار چالش برانگیز باشد، چه استایلی را انتخاب کنید؟ چه فونتی را استفاده کرده؟ چه نوع چاپی داشته باشد؟ گلدار باشد یا مینیمال؟ و بالاتر از همه این ها، آیا لازم است، طراحی برای زوج شخصی سازی شود یا نه؟

۱٫انتخاب استایل مناسب

هر کدام از کارت های عروسی، در یک دسته ی استایل مشخصی قرار می گیرند. انتخاب استایل برای طراحی کارت عروسی در ابتدای کار می تواند به شما کمک کند، به خصوص اگر زوج به ژانر و یا محدوده ی تاریخی مشخصی علاقه مند هستند، این موضوع می تواند به شما برای تمرکز کردن بر روی آن استایل و یا ژانر در طراحی کمک کند

انتخاب استایل اولین قدم برای طراحی کارت عروسی می باشد. حتی اگر استایل انتخابی زوج، ترکیبی از سنتی، به همراه فونت های به روز، در واقع مخلوطی از چند ژانر باشد، با این حال دانستن و مشخص کردن آن می تواند به شما برای طراحی کارتی که مختص زوج باشد، کمک کند.

۲٫انتخاب حروف و فونت

فونت می تواند طراحی کارت عروسی شما را یا به موفقیت برساند و یا باعث شکست خوردن آن شود. از فونت های جدید و تازه، دور بمانید و نمونه حروفی را برای طراحی خود انتخاب کنید که مدت زمان بیشتری در دوران حرفه ای طراحی دوام بیاورد.

فونت های کلاسیک معمولاً برای سالیان سال زیبا به نظر خواهند رسید و وقتی زوج بعد از سال ها کارت دعوت خود را دوباره بیرون آورده و می بینند، با فونتی غیر آشنا و نامناسب روبرو نشده، و از انتخاب شما به عنوان طراح پشیمان نخواهند شد

۳٫درباره ی عملی بودن خواسته های مشتری، از قبل فکر کنید.

قبل از اینکه شروع به طراحی کارت عروسی بکنید، شما باید در مورد عملی بودن طراحی خود به خوبی فکر کنید، هرچند این کار به نظر خسته کننده برسد ولی بسیار ضروری می باشد.

مثلاً  کارت باید در چه اندازه ای طراحی شود، یا باید از جهت های افقی یا عمودی در طراحی استفاده کنید.

بیشتر کارت های دعوت برای اندازه استاندارد پاکت طراحی می شوند. باید توجه داشته باشید، اگر شما طراحی کارت عروسی خود را به یک متخصص چاپ حرفه ای برای پرینت می فرستید، آنها از پاکت های سایز استاندارد مخصوص خود برای کارت ها استفاده می کنند؛ بنابراین اولین وظیفه شما این است که با چاپگر خود در ارتباط بوده و از آنها درباره ی اندازه ها اطلاعات کسب کنید. اگر شما قصد دارید در هزینه ها صرفه جویی کنید و خودتان پاکت ها را تهیه کنید،  باید در ابتدا، اندازه ی کارت طراحی شده را مشخص کرده و آن را با اندازه ی پاکت ها هماهنگ کنید.

یک نکته دیگر: اندازه پاکت و کارت دعوت را دقیقاً برابر هم قرار ندهید،  بلکه پاکت را کمی بزرگتر در نظر بگیرید. چند میلیمتر اضافی در لبه های پاکت اجازه می دهد که کارت به راحتی وارد پاکت نامه شود.

زمانی که شما به اندازه های لازم برای پاکت و طراحی خود رسیدید، حال زمان انتخاب این است که طراحی شما جهتی افقی و یا عمودی داشته باشد. هر دوی این جهت ها در طراحی،  تاثیر بسیار زیادی خواهند داشت، اما اگر می خواهید در طراحی متن های زیادی را به کار ببرید، ( مثل، نام های طولانی، و آدرس مراسم) طراحی افقی، معقول تر خواهد بود. در این حالت لازم نیست برای پیدا کردن فضا در طراحی های عمودی، تلاش زیادی بکنید.

دومین مساله ای که باید به آن توجه کنید این است که، کارت کجا و چگونه پربینت می شود. شما باید یک متخصص چاپ کلمات پیدا کرده که حاضر باشد طراحی را با محدودیت زمانی، کمیت و قیمت مد نظر شما، تولید کند. استفاده از افکت های چاپ خاصی مانند فویلینگ و چاپ های شیشه ای، می تواند کارت طراحی شده توسط شما را برای سال ها ماندگار کرده و یا حتی باعث شود که دیگران آن را درون کیف خود قرار دهند و به بقیه نشان دهند. اما توجه کنید که زیاده روی نکنید، چون اغلب اوقات این سادگی است که زیبایی می آورد. مخصوصاً اگر شما به دنبال یک طراحی غیر معمول هستید، برای پیدا کردن بهترین گزینه خود برای چاپ، به اندازه کافی جستجو کنید.

۴٫کارت های گلدار می توانند ظاهری مدرن به طراحی شما بدهند.

طراحی ها ی گلدار معمولاً به عنوان طراحی های قدیمی و دموده شناخته می شوند. اما من به شما اطمینان می دهم که کارت های گلدار می توانند ظاهری مدرن داشته باشند، مخصوصاً اگر طراحی آن را به خوبی انجام دهید، در بهترین حالت این طراحی می تواند، بین مدرنیته و احساسات عاشقانه بالانس خوبی ایجاد کند.

طراحی کارت عروسی زیر، یکی از بهترین نمونه ها از استفاده ی گل ها همراه با ظاهری مدرن می باشد. پس زمینه ی مشکی، کنتراستی استایلیش با گل های آب رنگی صورتی و سبز، ایجاد کرده است. اگر بخواهید بدانید، چه ویژگی ای به این طراحی ظاهری مدرن داده است، به قاب مینیمال سفید در اطراف لبه های طراحی دقت کنید.

۵٫ استفاده از عکس را در طراحی کارت عروسی در نظر بگیرید.

عکس ها کمتر در کارت های عروسی مورد استفاده قرار می گیرند. طراحی ها معمولاً از تایپوگرافی ها یا تصویرسازی ها استفاده می کنند.

استفاده از عکس ها در لایه های مختلفی از طراحی را برای اینکه به کارت عروسی ظاهری منحصربفرد بدهید، در نظر بگیرید. این طراحی می تواند به کارت دعوت ظاهری مدرن و نو دهد. این طراحی مخصوصاً اگر شما نمی خواهید به سراغ طراحی هایی با ظاهری قدیمی بروید، در جذب نگاه بیننده بسیار موثر خواهد بود. شما حتی می توانید از عروس و داماد بخواهید که در طراحی کارت عروسی خود، همکاری کرده و کارت آنها را با عکسی از خود آنها همراه کنید.

برای اینکه طراحی شما ظاهری مدرن داشته باشد، عکس را در پس زمینه یا بیرون قاب قرار دهید، مانند عکسی که در زیر نشان داده شده است. این طراحی همچنین به شما اجازه می دهد، که طراحی ای سفارشی سازی شده و منحصربفرد داشته باشید، بدین ترتیب که از چندین عکس مختلف در کارت استفاده کرده و به هر مهمان کارتی مخصوص به آن مهمان بدهید.

۶٫ نوشته های روی کارت را در تراز نگه دارید.

زمانی که می خواهید متن کارت خود را تنظیم کنید، بهتر است از نمونه های قدیمی پیروی کرده و آن ها را در وسط، تراز کنید. حتی اگر طراحی های مدرن و غیر متعارف را برای پروژه خود انتخاب می کنید، بهتر است که متون را در وسط تراز کنید.

وقتی آن ها را در وسط تراز می کنید، میزان اهمیت و رسمی بودن کارت، بیشتر شده و باعث می شود که کارت در چشم بیننده پراهمیت جلوه کند. و متون کوتاه تر مانند اسامی و تاریخ ها، بیشتر منظم و ظریف به نظر برسند. اگر آنها را در مرکز قرار ندهید، کارت ظاهری شلوغ پیدا خواهد کرد.

همچنین بهتر است در طراحی خود، سلسله مراتب را رعایت کنید، تفاوت وزن و اندازه ی فونت را در بخش های مختلف بکار ببرید. اسامی زوج را در اندازه بزرگ و به صورت italic قرار داده و تاریخ و زمان را بولد کنید. و مابقی متون را بدون افکت،  به صورت ساده قرار دهید.

۷٫ از رنگ ها استفاده صحیح کنید.

 یک تغییر ساده در رنگ می تواند حس و ظاهر کارت را تغییر دهد. من به عنوان طراح، به اثر سادگی و طراحی مینیمال و رنگ ها برای اضافه کردن روح و تم به طراحی، باور دارم.

رنگ های دراماتیک کارت دعوت،  برای دعوت مهمانان به عروسی در زمستان، بسیار مناسب هستند، اما طراحی می توانست کمی روشنتر شده تا ظاهری متفاوت را خلق کند.

 زمانی که شما از لایه های کارت دعوتی که طراحی کرده اید، متون، گرافیک و قاب های آن راضی شدین، آن را با ترکیبات مختلف رنگی دیگر امتحان کنید، و آن را به زوج نشان دهید تا نظر خود را بیان کرده و احساس کنند که در کل پروژه درگیر هستند.

رنگ ها، برخلاف المان های اصلی طراحی که نمی توان آن ها را به آسانی تغییر داد، به راحتی تغییر می کنند. پس زمانی که احساس کردید، طراحی نیاز به تحول دارد، انتخاب رنگ و تغییر آن یکی از بهترین راه ها برای آن می باشد.

۸٫ اگر در نمونه طراحی شک دارید، طراحی کلاسیک را امتحان کنید.

طراحی کارت عروسی کلاسیک، همیشه طبق مد پیش خواهد رفت، و یکی از انواع طراحی است که افراد با سلیقه های مختلف آن را می پسندند.

برای اینکه طراحی کلاسیک شما، بیشتر ظاهری مدرن داشته باشد، المان های مردانه و زنانه ای را به طراحی اضافه کنید. تقسیم کننده های مستقیم و مرزهای هندسی می تواند به کارت، ظاهری مردانه داده و نوشته های ایتالیک،  می تواند ظاهری زنانه به آن دهد.

۹٫ کارت را برای زوج، شخصی سازی کنید.

استایل کارت دعوت شما هر نوعی باشد، اینکه زوج شما چه خصوصیاتی و چه سلیقه ای دارند را به ذهن بسپارید.

اگر شما این کارت عروسی را برای عروسی خود طراحی می کنید، مشکلی نخواهید داشت. اما اگر برای مشتری، دوست یا یکی از اعضای خانواده طراحی می کنید،  سعی کنید از آن ها فاصله نگیرید. کارت های عروسی، باید برای زوج شخصی سازی شوند. زوج اگر به جای یک کارت گلدار، کارتی ساده و کلاسیک دریافت کنند، از توانایی های شما نومید خواهند شد.

نکاتی درباره کارت عروسی

همیشه عروس و داماد دغدغه چاپ کارت عروسی و رساندن آن به دست اقوام، دوستان و آشنایان را دارند. شاید چاپ کارت عروسی به نظر ساده برسد، اما گاهی چنان مشکل می شود که روزها فکر عروس و داماد را به خود مشغول می کند. اگر عروس و داماد قبل از چاپ کارت عروسی نکات زیر را بخوانند، می تواند به آنها کمک کند و تا حدودی از دغدغه فکری آنها بکاهد.

مهمترین نکات درباره کارت عروسی

استفاده از تصاویر

یکی از ویژگی های کارتهای عروسی از دیرباز تاکنون، درج تصویر زیبا بر روی کارت است. اگرچه برخی از عروس و دامادها به این کار علاقه زیادی ندارند. اما به نظر می رسد چاپ تصویر بر روی کارت عروسی موجب زیبایی و جذابیت بیشتر آن می شود. گاهی تصویر عروس و داماد بر روی کارت عروسی چاپ می شود. برخی از عروس و دامادها نیز به چاپ عکس خودشان تمایل بیشتری دارند. اما برخی دیگر به عکس های فانتزی میل بیشتری نشان می دهند که این موضوع سلیقه ای است و به هیچ عنوان نمی توان یک قانون را برای همه تعیین کرد.

استفاده از اشعار زیبا

یک تکه شعر زیبا در قسمتی از کارت عروسی به زیبایی هر چه تمام تر آن می افزاید. شعر اگر کوتاه و پرمغز باشد، بهتر است. اما توصیه می شود از اشعار شاد، سرزنده و غیرتکراری و بکر استفاده شود که دعوت شدگانی که کارت عروسی را بدست می گیرند، خواندن شعر برای آنها تازگی داشته باشد و در عین حال آنها جذب خود کند.

استفاده از فونت و رنگ های زیبا

متنی که بر روی کارت عروسی چاپ می شود باید با خط زیبا باشد. اگر تکه شعر بر روی کارت چاپ شده است، بهتر است از فونت های تزئینی همچون خط نستعلیق استفاده شود. برای قسمتی که زمان و مکان مهمانی مشخص شده است، خط های فارسی خوانا مناسب تر هستند. همچنین رنگ هم تاثیر زیادی در زیبایی کارت عروسی دارد. مثلا می توان قسمتی که از عروس و داماد نام برده شده است، از رنگ های بنفش یا قرمز استفاده کرد.

جنس کاغذ و تزئین کارت عروسی

کارت های عروسی از کاغذ هستند. برخی کاغذها گران قیمت ترند که ممکن است روغنی، چرم و … باشند. در عین حال استفاده از اشیا کوچک تزئینی برای کارت عروسی، زیبایی آن را دو چندان می کند. برای مثال یک پاپیون کوچک ساتن، استفاده از چند نگین و یا گل های کوچک از جمله کارهای ساده ای است که موجب زیبایی بیشتر کارت عروسی می باشد.

بکار بردن خلاقیت برای چاپ کارت

برای چاپ کارت عروسی باید خلاقیت به خرج دارد. عروس و دامادهایی که می خواهند کارت عروسی آنها متفاوت از دیگران باشد، می توانند خودشان برای طراحی کارت عروسی اقدام کنند. مثلا برخی از عروس و دامادها کارت عروسی را به گویش محلی خودشان چاپ می کنند و یا از ضرب المثل های عامیانه در لابه لای متن کارت استفاده می کنند که موجب جذابیت هر چه بیشتر کارت عروسی می شود. متفاوت بودن به معنای صرف هزینه های زیاد نیست. گاهی می توان با هزینه های کم نیز تفاوت ایجاد کرد. برای مثال ممکن است شعر یا متنی که بر روی کارت عروسی چاپ می شود، توسط خود عروس و داماد سروده شده باشد و در انتهای شهر نیز نام او آورده شود.

توجه به اعیاد و مناسبت ها

اگر برگزاری عروسی در اعیاد مذهبی و یا مناسب های خاصی برگزار می شود، می توان در کارت عروسی به این موضوع اشاره کرد. برای مثال اگر روز عروسی مصادف با تولد یکی از ائمه اطهار است، استفاده از یک بیت شعر در وصف آن امام می تواند کارت عروسی را برای مهمان ها، جذاب تر کند.

ذکر آدرس و زمان برگزاری عروسی

برای برگزاری جشن عروسی زمان و مکان از قبل مشخص می شود و سپس عروس و داماد اقدام به چاپ کارت عروسی می کنند. در این میان باید آدرس و زمان برگزاری جشن عروسی به طور دقیق در کارت ذکر شود تا هیچ یک از مهمانان دچار ابهام نشوند. همچنین برای آمادگی بیشتر مهمانان برای حضور در جشن عروسی و اینکه بهتر بتوانند برنامه ریزی کنند، بهتر است کارت عروسی حداقل دو هفته قبل از عروسی به دست آنها برس

بهترین راه برای اینکه از این موضوع جلوگیری کنید، این است که خلاصه ای از نظرات آن ها دریافت کنید. بپرسید، چه استایلی را دوست دارند، چند نمونه از کارت های خود را به آن ها نشان دهید تا بدین ترتیب از سلایق آنها، اطلاع کسب کنید.

اگر شما سوالی از مشتری خود نپرسید، از خصوصیت ها و سلایق آن ها اطلاعی به دست نخواهید آورد. اینکه آنها چه چیزهایی را دوست ندارند، نیز می تواند به شما کمک زیادی کند، تا مدت زیادی را صرف طراحی یک قاب گلدار نکنید که در انتها مشخص شود مشتری آن را نمی پسندد.