جشن عروسی و مراسم عروسی یکی از بیادماندنی ترین لحظات زندگی هر زوج است و همه برای ثبت این روز باشکوه به بهترین شکل به دنبال آتلیه عروس مناسب هستند. در نظر داشته باشید که هر فرد فقط یکبار ازدواج میکند و از این جهت تجربه کافی و لازم را در انتخاب های خود ندارد. یکی از اساسی ترین انتخاب هایی که برای این روز باشکوه انجام می شود انتخاب آتلیه عکاسی عروس است که ما در اینجا شما مشاوره های لازم را جهت بهترین انتخاب ارائه می دهیم.

نکته اول : هزینه عکاسی و فیلم برداری

شاید اینطور فکر کنید که نباید انقدر هزینه برای چند فریم عکس و فیلم پرداخت کرد و شاید اینطور به ذهن برسد که هرکس می تواند این کار را انجام بدهد. ابتدا باید بدانی که پرداخت هزینه عکاسی و آتلیه لازم و ضروری است چرا که اینکار کاملا تخصصی است . فقط به این فکر کنید که چه احساسی خواهید داشت اگر بعد از مراسم بفهمید که تمام عکس ها خراب شده اند و مثلا از حافظه دوربین پاک شده اند ؟ یا اینکه فیلم بردار فراموش کرده دکمه “ضبط کردن” را بفشارد و خیلی از لحظات فیلم برداری نشده اند ؟ درواقع هزینه ای که شما پرداخت می کنید ، دستمزد تجربه و مهارت عکاس و فیلمبردار و همچنین در پشت صحنه تدوین و مونتاژ آنهاست . البته به همراه حق الزحمه یک روز تمام سرپا ایستادن آنها و از همه مهمتر ، تذکرات، پوزیشن ها و پیشنهادات آنها برای زیبا تر شدن کار شما. در پایان هم از مشاهده تصاویر ثبت شده در آلبوم های زیبا و کلیپ های ویدئویی لذت ببرید .

نکته دوم: گول تجملات را نخورید

هرگز به این فکر نکنید که یک آتلیه بزرگ و ساختمان و دفتر مجلل بهترین انتخاب است! البته اینطور نیست که ساختمان و محل آتلیه مهم نیست . اما تجربه ثابت کرده است که آتلیه و دفتر بزرگ و پر زرق و برق ، با وجود اینکه خیلی مهم است اما لزوما به معنای این نیست که کار شما حرفه ای تر از آب درخواهد آمد . سعی کنید در ابتدای کار تحت تاثیر ساختمان بزرگ ، آتلیه پر زرق و برق و دفتر وسیع آنها قرار نگیرید . چه بسا بسیاری از آتلیه های کوچکتر و جمع و جور تر ، در کار خود دلسوز تر باشند و تعهد آنها به حفظ و رضایت مشتری بیش از آتلیه های بزرگ و مشهور باشد . به هر حال گاهی آتلیه های بزرگ و مشهور فرصت نمی کنند کارکنان خود را به روز نگه دارند و به آنها نحوه رفتار صحیح با مشتری را بیاموزند . پس هرگز تحت تاثیر ظواهر و نامهای بزرگ قرار نگیرید و سعی کنید عاقلانه تصمیم بگیرید .

نکته سوم: اعلام نیاز و خواسته ها

از گرفتن مشاوره و ایده مدیران آتلیه عروس استفاده کنید ولی همه چیز را به آنها واگذار نکنید . توجه کنید که این جشن شماست و با مراسم دیگران تفاوت دارد . نباید فکر کنید تجربه زیاد تیم عکاسی و فیلم برداری ، تضمین کننده این است که نتیجه نهایی مورد دلخواه شما خواهد بود . باید هرآنچه مد نظر شماست به آنها بگویید . کسانی که می خواهید در عکس ها باشند ، لیست عکس های خانوادگی ، لحظاتی که برای شما خیلی مهم است و علاقمندید که حتما در فیلم شما باشد ، موزیک هایی که میل دارید در فیلم شما استفاده شود ، قسمتهایی که نمی خواهید در فیلم شما استفاده شود و خلاصه هر آنچه که در ذهن خود دارید در ابتدای کار به آنها بگویید و از تیم آنها بخواهید که انجام دهند و نسبت به آن حساسیت نشان دهید . حتی بهتر است برخی از این موارد را در قرارداد خود مکتوب کنید تا فراموش نشود . درست است که آنها با تجربه هستند اما قادر به خواندن فکر شما که نیستند !

نکته چهارم: تجربه و سابقه کار آتلیه همه چیز نیست !
در بسیاری از امور تجربه زیاد و سابقه کار طولانی بسیار مهم و ضروری است اما همه چیز نیست . گاهی اوقات یک موسسه سالیان سال فقط یک نوع کار را تکرار کرده است بدون اینکه سعی کند چیز تازه ای یاد بگیرد و یا خود را به تکنولوژی های روز وفق دهد. الگوها روز به روز در حال تغییر است و موسسه ای موفق است که خود را با تغییرات جدید هماهنگ کند . بنا براین وقتی به سراغ یک آتلیه قدیمی و با سابقه می روید ، به این نکته توجه کنید که آیا آنها به روز هستند یا اینکه هنوز مطابق الگوهای قدیمی کار می کنند ؟

اقدامات لازم برای انتخاب آتلیه عروسی

برای انتخاب یک آتلیه عروسی مناسب و یک عکاس و فیلمبردار حرفه ای که بتواند مهمترین لحظات زندگیتان را در تصویر ها ثبت کند باید سه کار کلی را دنبال کنید.

اولین اقدام شما باید پیدا کردن آتلیه و عکاسانی باشد که کار آن ها منطبق بر سلیقه شما باشد و به اصطلاح بگویید که کار آنها را قبول دارید.

دومین اقدام شما رفتن به آتلیه های انتخابی خود و مصاحبه با مالکان آتلیه ها و در صورت امکان مصاحبه با عکاسان و فیلمبرداران است. بدین منظور باید بتوانید در این دیدارهای خود، با توانایی عکاسان آشنا شوید.

بعد از پیدا کردن آتلیه ها و عکاسان و دیدار با آنها، نوبت به انتخاب بهترین گزینه برای مراسم عروسی خود می رسد. اینجاست که توجه به چند نکته کوچک می تواند شما را در این انتخاب یاری کند.

در انتخاب آتلیه عروس باید به نکات زیادی توجه کرد اغلب مردم فقط با مشاهده عکس ها و فیلم هایی که به عنوان نمونه کار به آن ها نشان می دهند اکتفا می کنند اما برای انتخاب آتلیه عروس خوب بسیار نکاتی بیشتری است که باید آن ها را مدنظر قرار دهید که برخی از آن ها را می توانید در لیست زیر مشاهده فرمایید.

ساخت فیلم عروسی به مشابه نمونه کارهای قبلی

داشتن مجوز رسمی

متعهد بودن و همراه بودن در کل روز مراسم عروسی

امنیت عکس ها و فیلم ها

نوع دوربین های فیلمبرداری

دارا بودن کادر آقا و خانم

مشخص کردن تعداد افرادی که در روز عروسی شما حاضر خواهند شد.

آتلیه مورد نظر شما باید قبل از مراسم فضای تالار عروسی و یا باغ تالار را مشاهده و بررسی کند تا بهترین زوایای جایگذاری دوربین ها فیلم برداری و عکاسی مشخص نماید.

اگر از جمله خانواده های مذهبی هستید به سراغ آتلیه هایی بروید که تمام پرسنل آنها خانم هستند و به باغ های شخصی بروید زیرا معمولا باغ هایی که آتلیه دار ها به شما پیشنهاد میدهند باغ هایی هستند که هم زمان چند عروس و داماد دیگر و اکیپ عکاسی آنها در حال گرفتن عکسهای عروسی خود هستند.

از دیگر وظایف آتلیه بررسی نور فضای باغ عروسی و یا تالار پذیرایی است ، بدین منظور که در صورت مناسب نبودن نور محیط ، باید تدابیری در جهت بهبود وضعیت نور برای جلوگیری از افت کیفیت فیلم و عکس مراسم عروسی شما بیندیشد.

آتلیه ای را انتخاب کنید که محیط آن زیبا و جذاب است و از رنگهای خاص استفاده شده باشد. زیرا محیط در عکس شما بسیار تاثیر گذار است و به این موضوع توجه کنید که آتلیه مجهز به سیستم نور پردازی باشد.

قبل از انتخاب آتلیه عکاسی خود با عکاس خود صحبت کنید و از او بخواهید عکس های قبلی خود را بدون ادیت و با ادیت به شما نشان دهد و به روتوش عکسها، بگ گراند عکس ها، نور عکس ها و محیط عکاسی دقت کنید. به نور پردازی در فضای باز عکس های عروس و داماد توجه کنید و عکسها را قبل و بعد از ادیت با هم مقایسه کنید و توجه کنید که عکسها نور پردازی مصنوعی نشده باشد.همچنین کیفیت عکس های فضای باز باغ عروسی و یا فضای بسته داخل تالار را بررسی کنید.

فیلم خوب عروسی و کلیپ اسپرت روز عروسی؛ فیلم نامه ی خوب و عکاس حرفه ای میخواهد و تنها دوربین های خیلی مجهز دلیل ثبت کردن عکسهای خوب نیستند و فقط این کار هزینه ی شمار را بالا میبرد. با دوربین های ساده تر هم میشود عکس هایی زیبا خلق کرد. بعضی از آتلیه داران مدعی میشوند که عکس های ما به روز است این صحبت اصلا درست نیست زیرا عکس ورژن نیست که هر ماه آپدیت شود. عکس باید با سلیقه ی عروس و داماد همسو باشد .

روز عروسی شما یک روز تکرار نشدنی است پس اجازه بدهید حس واقعی شما مثل استرس، خنده های طبیعی، گریه، شادی و … در عکس ها نمایان باشد.

به سابقه کار عکاس و آتلیه عروس توجه کنید زیرا سابقه بی تاثیر در تجربه نیست.

فیلم بردار و عکاس باید رفتار بهتر و صمیمی تری با عروس و داماد داشته باشند زیرا عروس داماد احساس راحتی بیشتر با عکاس میکنند و بطور مثال از گرفتن عکس های احساسی در عکس خجالت نمیکشند و عکس ها طبیعی تر میشود.

خبرفوری