چه کفش عروسی مناسب است؟

نکته هایی که باید حین خرید کفش عروس به آن ها توجه کرد:

۱- کفش عروس – به دنبال راحتی کفش عروسیتان باشید

قبل از هرچیزی راحتی شما از اهمیت بالایی برخوردار است. نکته شماره یک، راحتی با کفشی است که برای خود انتخاب کرده اید و فعلا تنها چیزی که خیلی مهم است همین راحتی شما است. شما کل روز عروسی خود را با کفش عروسیتان سپری می کنید. تصور کنید مدت زمانی که کفش پوشیده اید احساس درد می کنید و در آخر پاهای شما تاول می زند آن هم درست روز عروسیتان که سرشار از خوشحالی و خوشبختی است. این قضیه دردناک به نظر نمیرسد؟

علاوه بر این ها شما قرار است روز عروسیتان برقصید. وقتی راحت نباشید چطور می توانید برقصید؟ البته این قضیه را هم انکار نمی کنیم که بسیاری از کفش های عروسی از استانداردهای خوبی برخوردار هستند و ما توصیه می کنیم قبل از هر چیزی راحتی پاهای خود را در نظر بگیرید. چه سودی دارد کفشهای شما شیک ترین باشد ولی روز عروسیتان نتوانید با آنها درست برقصید؟

۲- کفش عروسی – کیفیت کفشهای شما بسیار مهم است.

و این هم دومین اصل مهم در انتخاب کفش عروسی مناسب شما.کیفیت و راحتی دست در دست هم دارند و یک جورایی مکمل هم محسوب میشوند.وقتی روی یک جفت کفش با کیفیت و خوب سرمایه گذاری میکنید،قطعا احساس راحتی هم تجربه میکنید.کفش های عروسی با کیفیت طوری طراحی شده اند که برای چندین ساعت متوالی و حتی طولانی تر حس خوشایندی را به عروس میدهند و این یعنی همان کیفیتی که عرض کردم.

در هر صورت باید یک فرقی بین کفش های عروسی با کفش های معمولی دیگر وجود داشته باشد.کفش های با کیفیت خوب ،از مواد طبیعی و نرم ساخته میشوند که این امر احساس راحتی بیشتری به شما در هنگام پوشیدن کفش مورد علاقتان می دهد.

۳- کفش عروس – ارتفاع پاشنه کفش عروس

بطور دقیق هیچ قانونی در رابطه با ارتفاع پاشنه وجود ندارد و تنها چیزی که حائز اهمیت است، راحتی شما با ارتفاع پاشنه کفش است. اینکه واقعا چه ارتفاع پاشنه ای برای شما راحت تر است و با آن اذیت نمی شوید را تنها خودتان می دانید. اگر شخص شما بطور معمول هر روز برای پیاده روی از کفش های پاشنه بلند استفاده می کنید، به احتمال زیاد برای روز عروسی خود نیز می توانید از کفشی که پاشنه مشابه کفش معمولیتان را دارد براحتی استفاده کنید و در سوی دیگر اگر هر روزتان را با کفش های پاشنه تخت و معمولی سپری می کنید و با کفش پاشنه بلند مشکل دارید قضیه کمی متفاوت است.

اصلا منطقی به نظر نمی رسد که در روز عروسی شما کفشی بپوشید که ۱۰ سانتی متر یا بیشتر پاشنه داشته باشد. شما می توانید از کفش های عروسی تخت ولی شیک و زیبا استفاده کنید ( یادتان نرود که مهم راحتی پای شما است، لزومی ندارد وقتی با پاشنه اذیت می شوید از کفش پاشنه بلند، آن هم با ارتفاع زیاد استفاده کنید).

اگر اصرار دارید یا علاقمند هستید که از کفش عروس پاشنه بلند استفاده کنید، از کفش با پاشنه کوتاه تر استفاده کنید یا حتی میتوانید ارتفاع پاشنه خود را بالا در نظر بگیرید منتهی توجه داشته باشید که در این صورت بهتر است پاشنه کفش پهن باشد تا حس راحتی که خدمتتان عرض کردم را تجربه کنید.

۴- کفش عروس – استایل کفش عروس شما

استایل شخصی خودتان و همچنین استایل لباس عروسیتان ممکن است شبیه به هم نباشد و اندکی تفاوت بینشان باشد. در این صورت کفش شما این فرصت را دارد که شخصیت واقعی شما را نشان دهد. در هر صورت کفش پوشیدن استایل شخصیتی افراد را نیز به ما نشان می دهد، اما در مورد روز عروسی چون عروس و داماد بیشتر از هر کس دیگری در کانون توجه مهمانان قرار دارند، پوششان مستقیما شخصیت آن ها را منعکس می کند.

بسیاری از لباس عروس ها پاها و حتی انگشتان پا را می پوشاند، بنابر این کفش هایی که انتخاب می کنید لزوما نباید با لباس عروس شما مطابقت داده شود ( همون ست کردن ). ولی وقتی کسی کفش شما را حتی نمی تواند ببیند باید از چه چیزی ترس داشته باشید؟ به همین دلیل است که بسیاری از عروس خانم ها ترجیح می دهند از بوت های زیبا یا یک جفت کفش شیک آبی استفاده کنند. بطور خلاصه هر چیزی که شما انتخاب می کنید و می پوشید فرصتی برای نشان دادن سلیقه و استایل شخصیتی خودتان است.

۵- کفش عروس – رنگ کفش عروسی شما

چه کسی می گوید که رنگ کفش شما باید حتما و حتما عاجی و سفید رنگ باشد؟ در عروسی های سنتی، عروس طبق قواعد و سنت های همیشگی رفتار می کند و حتی پا را از سنت ها فراتر نمی گذارد. در حقیقت این اشخاص گزینه های زیادی برای انتخاب رنگ کفش خود در اختیار دارند. گزینه هایی که ممکن است مورد علاقه و پسند خودشان هم باشد.

آبی ، قرمز ، نارنجی ،زرد …. و یا هر رنگی که دوست دارند. در صورتیکه کفش های شما سفید یا عاجی رنگ نباشد این احتمال وجود دارد که بتوانید دوباره و بیش از یک بار آن ها را بپوشید! اگر فردی با اندیشه های اقتصادی هستید، نیازی ندارید که پول زیادی برای کفش عروسیتان بپردازید چون تنها یک بار آن را به صورت جدی و رسمی میپوشید. ولی در صورتیکه طوری کفش های خود را تهیه کرده اید که بتوانیید برای مدتی آن ها را بپوشید کار جالبی کرده اید.

۶- کفش عروسی – فصل برگزاری مراسم عروسی

بسته به این که دوست دارید مراسم ازدواج خود را در چه مکانی برگزار کنید، تصمیم برای خرید کفش عروسی هم تغییر می کند. شما ممکن است در حیاط خانه یا اصلا درون خانه خود مراسم بگیرید. یا در یک فضای باز و یا اصلا در شهری جز شهر خودتان قصد دارید مراسم بگیرید. شرایط فصلی و آب و هوایی می تواند نقش ویژه ای در انتخاب کفش عروسی برای شما ایفا کند و روی تصمیم شما برای خرید کفش اثر بگذارد.

برای مثال در شهرهای شمالی کشورمان ایران، آب و هوا در هر فصل سال تقریبا غیر قابل پیش بینی است. در فصل زمستان به علت هوای سرد و کاهش دما می توانید یک بوت خوشرنگ و شیک عروس خریداری کنید. همچنین برای برگزاری یک مراسم عروسی که در اواسط تابستان تدارک آن دیده می شود، شما می توانید از کفشی استفاده کنید که انگشتان پای شما به راحتی با هوا و محیط در ارتباط باشد، در این صورت راحتی بیشتری تجربه خواهید کرد.

بطور خلاصه در هر فصل و حتی بطور دقیق تر برای هر ماهی که قصد برگزاری مراسم عروسی خود را دارید، برای راحتی خود و پاهای خود ،کفشی مناسب انتخاب کنید.

۷- کفش عروس – محل برگزاری مراسم عروسی

در حال حاظر ارائه دهندگان تشریفات عروسی، بخاطر راحتی هر چه بیشتر مشتریان خود انواع مکان های برگزاری عروسی را فراهم می کنند. بعد از اینکه متوجه شدید که مکان دقیق برگزاری مراسمتان کجا واقع شده است و دارای چه ویژگی هایی است، اقدام به خرید کفش عروس مناسب آن مکان کنید! برای مثال فرض کنید که قصد برگزاری مراسم عروسی در یک باغ تالار یا به صورت ساده تر در یک مزرعه کوچک را دارید، به نظر شما پوشیدن یک کفش پاشنه بلند میتواند ایده خوبی باشد؟

البته که اینطور نیست. به همین صورت برای برگزاری مراسم عروسی خود در ساحل یک دریای باصفا، کفش پاشنه بلند برای راه رفتن روی شن یا ماسه و یا هر مسیری ساخته نشده است. شاید به نوشته ما ایراد بگیرید و بگویید ما قصد داریم فقط در تالار یا فقط در خانه مراسم عروسیمان را برگزار کنیم پس طبیعی است که پایمان را به بیرون از مکان برگزاری مراسم نمی گذاریم. ما در جواب این نکته را یادآوری می کنیم که:

ما احتمال میدهیم شما برای گرفتن عکس یادگاری یا پیاده روی به همراه شریک زندگیتان برای چند دقیقه به بیرون بروید ، آن زمان است که به اهمیت چیزهایی که خدمتتان عرض شد پی می برید.

۸- کفش عروسی – چه وقت کفش عروسی بخریم؟

شما باید به ۲ دلیل چند ماه قبل از برگزاری مراسم عروسیتان کفش عروسیتان را تهیه کنید. اول اینکه کفش شما باید متناسب با لباس عروس شما باشد و از آنجایی که تهیه لباس عروس چند ماه قبل از برگزاری مراسم باید انجام شود ، باید کفش خود را در همان زمان تهیه کنید.

و دوم اینکه شما ممکن است قبل از فرا رسیدن مراسم عروسیتان بخاطر علاقه ای که به کفش عروسیتان دارید چند بار آن را بخواهید بپوشید و امتحان کنید.

راهنمای خرید کفش عروس

خرید کفش عروسی از جمله برنامه های مهم قبل از برگزاری مجالس عروسی است. عروس خانم ها به دلیل استرس و فشار روحی که گاهی قبل از تشریفات عروسی به سراغ آنها می آید، ممکن است نتوانند به خوبی لباس یا کفش خود را انتخاب کنند. کفش بر نحوه راه رفتن عروس در سالن تاثیر زیادی دارد. برای انتخاب بهتر کفش عروسی می توان به نکات زیر توجه کرد:کفش عروس

کفش عروس

شاید تصور کنید کفش عروسی تنها برای یک شب است پس کیفیت و دوام آن اهمیتی ندارد. در حالی که کفش عروسی باید مقاوم و با دوام باشد.

هیچ چیز بدتر از این نیست که با انتخاب کفشی نامناسب، در روز عروسی تان به سختی راه بروید و شب که به خانه می رسید پاهایتان دردناک و تاول زده باشد پس برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی بهتر است قبل از خرید کفش عروسی به چند نکته مهم دقت داشته باشید.

به راحتی کفش توجه کنید

در روز عروسی از اواسط صبح تا آخرشب کفش ها مهمان پاهای شما هستند. در آتلیه و هنگام عکاسی باید ساعت های زیادی را بایستید و مدام فیگورهای مختلفی را اجرا کنید. هنگام جشن هم که نمی توانید یک جا بنشینید. شب عروسی تان است و باید حسابی جنب و جوش داشته باشید. به همین دلیل راحتی کفش اولین نکته ایست که جدا از زیبایی، باید به آن توجه کنید. یک کفش ناراحت آنقدر شما را عذاب می دهد که شاید دلتان بخواهد وسط جشن آن را از پاهایتان در بیاورید و یک جفت کفش کتانی راحت بپوشید. پس به راحتی کفش بیش از این حرف ها توجه کنید.

دنبال کفش های ارزان نروید

انگلیسی ها می گویند ما هنوز آنقدر ثروتمند نشدیم که جنس ارزان بخریم. ما ایرانی ها هم می گوییم هر چه پول بدی، آش می خوری. پس هنگام خرید کفش عروسی این ضرب المثل ها را آویزه گوش تان کنید.کفش های خوب قیمت بالایی دارند. گاهی لازم است برای خریدشان 150 تا 200 هزار تومان هزینه کنید. به این فکر نباشید که چون قرار است یک شب کفش را بپوشید، باید کفش ارزان قیمتی بخرید. اگر از چند ماه قبل از عروسی در فکر کفش باشید، شاید بتوانید در حراجی های آخر فصل برندهای معروف کفش خوبی را با قیمت ارزان تر پیدا کنید. پس خرید کفش را به روزهای آخر موکول نکنید و کمی زودتر به فکر باشید. اگر کفش شما خوب و راحت باشد می توانید در مهمانی های بعد از ازدواج هم از آن استفاده کنید.

کفش لژ دار بخرید

لباس های عروسی به قدری بلند هستند که در شب عروسی کمتر کسی کفش شما را می بیند. حتی وقتی هم که نشسته هستید انگشتان پای شما به سختی دیده می شوند، چه برسد به اینکه کسی بخواهد زیبایی یا زشتی کفش شما را تشخیص دهد. کنجکاو ترین فامیل ها هم به سادگی نمی توانند مدل کفش شما را ببینند. بنابراین به فکر خرید کفشی ساده و راحت باشید. اگر داماد قد بلند است و شما قد کوتاهی دارید، بهتر است به دنبال کفش های پاشنه بلندی باشید که لژ یکسره دارند. این کفش ها نسبتا راحت تر هستند. علاه بر این کفش های جلوبازی که انگشتان پنجه پای شما را فشار نمی دهند انتخاب های مناسب تری به شمار می روند.

پاشنه را متناسب با قد لباس انتخاب کنید

بهترین کار این است که تا قبل از خرید لباس عروسی، کفش تان را آماده داشته باشید و قد لباس را متناسب با اندازه پاشنه های کفش کوتاه کنید. اگر پاشنه لباس شما با قد لباس هماهنگی نداشته باشد ممکن است لباس کوتاه تر از معمول به نظر بیاید یا دنباله به خوبی روی زمین کشیده نشود.

در مورد رنگ کفش وسواس نداشته باشید

بهتر است رنگ کفش شما با لباس عروسی تضاد زیادی نداشته باشد. با این وجود خیلی وسواس به خرج ندهید و نگویید حتما باید سفید یا شیری باشد. اگر لباس عروسی تان سفید است و نگین های کار شده دارد می توانید آن را با کفش های سفید یا نقره هماهنگ کنید. در مورد لباس های نباتی یا شیری به سراغ کفش های کرم یا طلایی بروید. بیشتر کفش های عروسی از جنس ساتن یا ابریشم هستند اما می توانید در بین نمونه های چرمی هم کفش های ساده و زیباتری را انتخاب کنید. به هر حال لازم نیست که رنگ کفش شما دقیقا با رنگ لباس تان یکی باشد. یادتان باشد که راحتی کفش مهم تر از رنگ آن است.

سراغ پاشنه های خیلی بلند نروید

اگر همیشه در مهمانی ها کفش پاشنه بلند 3 یا 5 سانتی متری می پوشید، برای خرید کفش عروسی به سراغ پاشنه های 10 سانتی متری نروید. بهتر است کفش عروسی شما با کفش های قبلی تان تفاوت زیادی نداشته باشد. در واقع روز عروسی زمان مناسبی برای تجربه های جدید نیست و توصیه می شود روال زندگی تان را دنبال کنید. شاید کفش های پاشنه بلند شیک و زیبا به نظر برسند اما فقط هنگام عکاسی در آتلیه مناسب هستند و برای یک روز پر جنب و جوش کارآیی خوبی ندارند.

به فصل عروسی دقت کنید

اگر قرار است در فصول سرد سال جشن بگیرید بهتر است به دنبال خرید صندل های تابستانی نباشید. اگر هم صندل می خرید آنها را فقط در سالن عروسی بپوشید. در صورتیکه بخشی از عکس های عروسی را در باغ می گیرید، بهتر است دو جفت کفش همراه تان باشد. یک جفت کفش گرم و ساقدار که هنگام عکاسی در فضای آزاد بپوشید و وقتی به آتلیه یا سالن عروسی رسیدید کفش هایتان را عوض کنید. نگران خراب شدن عکس ها نباشید. دامن لباس شما به قدری بلند است که کفش هایتان در عکس معلوم نمی شود.

یک کفش اضافه هم در نظر بگیرید

در روز عروسی یکی از کفش های راحتی خودتان را همراه داشته باشید. می توانید خرج روی دست داماد بگذارید و دو جفت کفش بخرید یا در یک اقدام اقتصادی، یکی از کفش های داخل کمدتان را بردارید. هر چقدر هم که هنگام خرید به اندازه کفش دقت کنید، باز هم این احتمال وجود دارد که کفش پای شما را بزند و نارحتی هایی را برایتان ایجاد کنید. پس یک جفت کفش اضافی را دم دست بگذارید تا در صورت نیاز بتوانید کفش هایتان را به موقع تعویض کنید. البته بهتر است که پاشنه این کفش تقریبا به اندازه کفش عروسی شما باشد. در این صورت پس از تعویض کفش لباس تان روی زمین کشیده نمی شود.

قبل از عروسی کفش را چند بار بپوشید

بعد از خرید کفش عروسی باید مطمئن شوید که این کفش پای شما را اذیت نمی کند. بنابراین بهتر است چند هفته قبل از عروسی آن را بپوشید تا به این کفش عادت کنید. لازم نیست با کفش تان از خانه بیرون بروید. همین که در فضای خانه این کفش را بپوشید کافیست. در ابتدا زمان پوشیدن کفش را کوتاه درنظر بگیرید و هر بار یک ربع تا بیست دقیقه به این زمان اضافه کنید تا در روزهای آخر کفش را در حدود 3 یا 4 ساعت پوشیده باشید. در این صورت مطمئن می شوید که می توانید کفش پاشنه بلند عروسی را تا یک روز کامل هم تحمل کنید و خم به ابرو نیاورید.

به کف کفش توجه کنید

هنگام خرید کفش به کف آن هم نگاهی بیندازید و فقط ظاهر کفش را نبینید. از بابت استحکام پاشنه ها مطمئن شوید. بهتر است کف کفش کاملا صاف نبوده و شیارهایی داشته باشد. در این صورت هنگام راه رفتن در زمین های براق و صیقلی سالن های عروسی احتمال لیز خوردن شما وجود ندارد. به یاد داشته باشید که لباس عروسی بلند و چند لایه و پف دار است و اگر روی آن با سنگ و نگین های مختلف کار شده باشد، به لباس سنگینی تبدیل می شود. در نتیجه ممکن است راه رفتن عادی شما را با مشکلاتی روبرو کند. بنابراین لازم است که از بابت استحکام کفش و لیز نبودن کف آن مطمئن شوید.

حواستان به قد داماد باشد

به قد داماد هم توجه کنید. اینطور نباشد که با پوشیدن کفش پاشنه بلند 10 سانتی متری قدتان از داماد خیلی بلند تر شود. درصورتیکه قرار است تنها به خرید بروید این نکته را در نظر داشته باشید و از قبل برای خودتان معلوم کنید که پاشنه شما حداکثر باید چند سانتی متر ارتفاع داشته باشد. اگر با داماد تقریبا هم قد هستید ترجیحا به دنبال کفش هایی با پاشنه بسیار کوتاه یا حتی انواع کفش های سفید بی پاشنه باشید.