در انتخاب کارت عروسی به نکات زیر توجه کنیم؟
انتخاب کارت دعوت عروسی و تحویل دادن آن به اقوام و آشنایان جزو کارهای جذابی است که عروس و دامادهای عزیز با همراهی هم انجامش می دهند. ممکن است بعضی از زوج ها اعتقاد داشته باشند که کارت عروسی صرفا برای اطلاع رسانی زمان و مکان عروسی است و نباید برای آن وقت و هزینه ی زیادی صرف کرد. چون پس از عروسی دور انداخته می شود. ولی باید به این رو در نظر داشته باشید که، کارت های عروسی نشانه ای از سلیقه ی عروس و داماد هستند و بی شک حتی اگر یک نفر از مهمانان علاقمند به آرشیو کردن کارت های عروسی اقوام و آشنیان باشد، ما باید سعی کنیم نظر او را جلب کنیم. بهترین متن، بهترین طراحی و بهترین کارت دعوت، می تواند خاطره خوبی برای دعوت به مراسم عروسی ما باشد.

یکی از زیباترین قسمتهای عروسی هست که عروس و داماد با شوق و اشتیاق فراوان کارت عروسی را به اقوام نزدیک می دهند تا آنها هم در این شادی سهیم شوند

سوال برای عروس و داماد های عزیز پیش می آید که کارت عروسی را از کجا تهیه کنیم؟
میدان بهارستان، نبض بازار کارت عروسی است . البته اگر پایه تهران‌گردی باشید حتما دیده‌اید که در میدان انقلاب، سر پل امیربهادر و… هم مغازه‌هایی از این دست پیدا می‌شود. در این راسته ده‌ها مغازه وجود دارد که به صورت انحصاری و با طرح های مختلف و متنوع در زمینه فروش کارت دعوت فعالیت می‌کنند و شما به راحتی می‌توانید انتخاب آسان داشته باشید
حتی اگه وقت رفتن به این محل رو هم ندارید میتوانید با یک جستجو ساده در شبکه های اجتماعی معتبر از اینترنت خرید کنید و درب منزل تحویل بگیرید

چه مدلی کارت دعوت انتخاب کنیم؟‌

انتخاب مدل کارت دعوت، به طور کامل بستگی به حال و هوای جشن و تم عروسی شما دارد. قرار است مراسم عروسی شما در فضایی باز باشد یا در سالن؟ عروس و دامادی سنتی و پایبند رسوم هستید یا مدرن و امروزی که می‌خواهید به بخش‌های مختلف جشنتان کمی هم چاشنی شیطنت و خلاقیت اضافه کنید؟ هر چه قدر که ظاهر کارت به حال و هوای مراسم نزدیک تر باشد، نتیجه کار راضی‌کننده‌تر خواهد بود و بیشتر در ذهن مهمانانتان خواهد ماند. اگر مراسم عروسی‌تان رسمی و سنتی است، جملاتی با لحن طنز یا شوخی‌های جوانانه برای دعوت از مهمانان اصلا مناسب نیست.

متن روی کارت را چه چیزی بنویسیم؟‌

قبل از اینکه زیر برگه سفارش کارت عروسی را امضا کنید، خوب به نوشته ‌هایی که قرار است روی کارت عروسی چاپ شود و البته نوع فونت، اندازه و مدل آن فکر کنید. اگر از دوران نوجوانی شعر یا متن خوبی را برای چنین کاری کنار گذاشته‌اید یا اگر خودتان آدم صاحب ذوقی هستید و می‌توانید متن دعوت را شخصا بنویسید که خوش به حالتان، در غیر این صورت بد نیست جستجوی ساده‌ای در اینترنت بکنید یا از کارت‌های عروسی که قبلا از طرف اقوام و آشنایان دریافت کرده‌اید، الهام بگیرید. یک بار دیگر تاکید می‌کنیم که نوشته‌های روی کارت درست مانند مدل آن، امری شخصی و سلیقه‌ای است اما اگر با حال و هوای مراسم جور نباشد، توی ذوق می‌زند و بی‌رودربایستی گاهی اوقات خنده دار می‌شود.

اطلاعات میهمان های جشن عروسی

اطلاعات میهمانان از این جهت در کارت عروسی آورده می‌شود که دقیقا نشان دهد چه تعداد از اعضای خانواده به عروسی دعوت شده‌اند. همین‌طور کار توزیع کارت ها را ساده‌تر می‌کند. اغلب در پشت پاکت‌ها جایی برای نوشتن نام میهمانان تعبیه شده و توصیه می‌شود با خط خوب نام خانوادگی را روی آن بنویسید و به تعداد افرادی که می‌خواهید دعوت کنید کارت ورودیه تالار داخل کارت بگذارید.

خودمان حضوری تحویل بدهیم یا پست کنید؟

اگر فرصت کافی برای این کار دارید بهتر است که کارت دعوت بزرگترهای فامیل را شخصا به دستشان برسانید تا احترامشان حفظ شود و جایی برای گله و شکایت باقی نماند. کارت دعوت دوستان صمیمی ‌تان را می‌توانید به پست بسپارید و بعد از طریق اس ام اس یا ایمیل به آن اطلاع دهید که ظرف یک هفته کارت دعوت عروسی شما را دریافت خواهند کرد.

تعیین سبک عروسی :
هنگامی که مکان و زمان عروسی خود را تعییت کردید در نهایت سبک عروسی شما نیز معلوم می شود در نتیجه می توانید بگویید که عروسی شما رسمی یا غیر رسمی ، کلاسیک ، مدرن ، مجلل و یا ساده است. و با توجه به آن سبک کارت دعوت خود را انتخاب کنید.

کارت عروسی زیبا

مشخص کردن تم جشن عروسی :
معمولا رنگ سفید ، کرم ، شیری یا صورتی ملایم برای کارت و رنگ مشکی یا طلایی برای متن دعوتنامه ی جشن های رسمی بسیار مناسب می باشد. اما اگر می خواهید تم رنگ عروسی شما در همه جا به کار برده شود می توانید از آن در کارت عروسی خودتان نیز استفاده کنید. البته ترکیب رنگی را انتخاب کنید که متن موجود در آن خوانا باشد.

استفاده از شعر زیبا :
یک تکه شعر زیبا در قسمتی از کارت دعوت به زیبایی هرچه تمام تر آن اضافه می کند. شعر اگر کوتاه باشد بهتر است اما توصیه می شود از اشعار شاد ، سرزنده و غیر تکراری و بکر استفاده شود که دعوت شدگانی که کارت عروسی را بدست میگیرند خواندن شعر برای آنها تازگی داشته باشد و در عین حال آنها جذب خود کند.

تعین شکل و اندازه کارت :
هرچند کارت های مستطیل شکل رواج بیشتری دارند ولی برخی از عروس ها و دامادها از کارت های مربعی ، مثلثی و دایره شکل نیز استفاده می کنند. برخی از کارتها نیز به شکل های دلخواه به صورت ذوزنقه یا اشکال مختلف دیگر برش می خورند و زیبا هستند.

استفاده از فونت ها و رنگ های زیبا

متنی که بر روی کارت دعوت عروسی چاپ می شود باید با خط خوانا زیبا باشد . اگر تکه شعر بر روی کارت چاپ شده است بهتر است از فونت های تزئینی همچون خط نستعلیق استفاده شود. برای قسمتی که زمان و مکان مهمانی مشخص شده است ، خط های خوانا مناسب تر هستند.

جنس کاغذ و تزئین کارت عروسی :
کارت عروسی از کاغذ است . برخی کاغذها گران قیمت ترند که ممکن است روغنی ، چرم و … باشند. در مقابل استفاده از اشیاء کوچک تزئینی برای کارت عروسی زیبایی آن را دو برابر می کند.

کارت عروسی

خوانا بودن نوشته های کارت :
زمانی که رنگ و مدل کارت را انتخاب می کنید حتما خوانا لودن متن را هم مد نظر بگیرید زیرا هدف از ارسال کارت دعوت در اختیار گذاشتن اطلاعات کارت شامل تاریخ و مکان برگزاری جشن است. در نتیجه از نوشتن رنگ روشن روی زمینه روشن و رنگ نوشتاری تیره روی زمینه تیره خودداری کنید.

نوشتن نام مهمان ها بر پشت کارت دعوت :
چنانچه می خواهید نام مهمانان جشن عروسی تان را به صورت دستی بنویسید ، حتما از کسی که دستخط خوبی دارد بخواهید این کار را برای شما انجام دهند تا چیزی از زیبایی کارت دعوتتان کم نشود.

توجه به اعیاد و مناسبت ها :
اگر برگزاری عروسی در اعیاد مذهبی و یا مناسبت های خاص برگزار می شود ، می توان در کارت دعوت به این موضوع اشاره کرد. برای مثال اگر روز عروسی مصادف با تولد یکی از ائمه اطهار است ، استفاده از یک بیت شعر در وصف آن امام می تواند کارت عروسی را برای مهمان ها جذاب تر کند.

چک کردن متن قبل از چاپ :
بعد از چاپ اولین نمونه حتما آن را مطالعه کنید تا اشکالات نوشتاری و املایی در آن وجود نداشته و تاریخ و آدرس دقیق و درست وارد شده باشد زیرا در صورت اشتباه باید هزینه ای اضافی برای ساخت کلیشه جدید بپردازید.

کارت عروسی جدید

چند اشتباه که در زمان انتخاب کارت عروسی مرتکب می شوید :
مدل کارت عروسی : بعضی عروس خانم ها سعی می کنند تا مدل جزئیات زیادی را به کارت عروسی خود اضافه کنند. این کار تاحدی باعث زیباتر شدن کارت دعوت می شود اما زیاده روی در این کار باعث می شود تا نوشته های کارت به چشم نیاید.
تعداد کارت عروسی : یکی از اشتباهاتی که عروس و دامادها در این زمینه انجام می دهند این است که کارت عروسی را به تعداد کم تهیه می کنید. سعی کنید همیشه 10% بیشتر از تعداد مهمانان تان کارت تهیه کنید در این حالت هیچ گونه نگرانی بابت کم آمدن کارت برای مهمانان از قلم افتاده ندارید.
دو سه هفته قبل از عروسی کارت ها را پخش نکنید: در اینصورت مهمانان فراموش خواهند کرد که این هفته به عروسی شما دعوتند. سعی کنید یک هفته قبل از عروسی کارت دعوت را به دست مهمانان برسانید.
یادتان باشد که برای هر خانواده یک کارت کافی است: قرار نیست برای هر فرد یک کارت بدهید . در سفارش کارت عروسی تعداد خانواده ها را بشمارید نه تعداد افراد.
کارت ها را دوباره بخوانید تا غلط املایی نداشته باشند: از دوستان یا سایر افراد خانواده بخواهید تا کارت ها را بعد از نوشتن بخوانند زیرا ممکن است خودتان متوجه اشتباهات آن نشوید.