بله برون
هرچیزی که در مورد مراسم بله برون باید بدانید

شمایی که در حال خواندن این نوشته هستید احتمالاَ یا از قبل قدم در راه شیرین و پر‌ استرس‌ازدواج گذاشته‌اید و یا قرار است به زودی در این راه قدم بگذارید، در هر صورت خودتان بهتر از کسی می‌دانید که راه طولانی است و پر از دست‌انداز و بدون راهنمایی درست،کارتان حسابی سخت می‌شود، د.

مراسم بله‌برون چیست؟
شاید خودتان بهتر از ما بدانید که این مراسم همانطور که از اسمش پیداست برای گرفتن جواب مثبت از عروس برگزار می‌شود. مراسم بله برون بعد از مراسم خواستگاری است، خانواده عروس از چند روز تا یک ماه وقت دارند که جواب‌شان را به خانواده داماد بدهند، اگر جواب مثبت بود، قرار این مراسم گذاشته می‌شود.

چه کسانی به مراسم بله برون دعوت می‌شوند؟
مراسم بله برون حالت رسمی‌تری نسبت به مراسم خواستگاری دارد و تعداد مهمان‌های‌ آن نسبت به مراسم خواستگاری بیشتر است، معمولاَ بزرگان فامیل مثل خاله،عمه،دایی،عمو و پدربزرگ و مادربزرگ دعوتی‌های اصلی به مراسم هستند، در این مراسم خبری از دخترعمه و دخترعمو یا دوست و آشنا نیست، اما اگر برای کسی ارزش خاصی قائل هستید و دوست دارید همراهتان باشد می‌توانید اسمش را در لیست دعوتی‌ها بیاورید.

لباس بله برون برازنده
همانطور که گفتیم مراسم بله برون نسبت به مراسم خواستگاری رسمی تر است، کم پیش می‌آید که عروسی برای خواستگاری پیراهن بپوشد اما در این مراسم پیراهن یکی از انتخاب‌های رایج و معمول است، البته بهتر است که همین حالا بگوییم که دور لباس‌های پرزرق و برق و ماکسی را خط بکشید، انتخاب شما برای لباس بله برون باید متناسب با رسوم و فرهنگ خانواده‌ها باشد، اگر تصمیم دارید حجاب داشته باشید می‌توانید از مدل‌های کت و شلوار یا کت و دامن بلند برای مراسمتان بپوشید. نکته‌ای که باید همیشه در انتخاب لباس بله برون به آن دقت کرد رنگ روشن بودن است، اصلاَ سراغ رنگ‌های تیره نروید، رنگ‌های صورتی، آّبی روشن، یا گلبهی می‌تواند انتخاب خوبی باشد، رنگ‌های سفید و شیری و نباتی را بگذارید برای نامزدی یا عروسی.

مدل موی بله برون
برای مدل موی بله برون باید از مدل‌هایی انتخاب کنید که در عین زیبایی و آراستگی بیش از حد رسمی نباشند، شینیون و مدل‌موهای کامل بسته برای این مراسم مناسب نیستند. بهتر است از مدل موهای باز برای بله برون انتخاب کنید، پایین موهای‌تان را حالت دار کنید یا روی قسمتی از آن بافت بزنید؛ مدل‌هایی که در عین سادگی زیبا هستند.

آرایش بله برون
پیش همه معروف است که بهتر است برای این روز ، عروس آرایشی ملیح و طبیعی داشته باشد، نیازی نیست حتماَ آرایشگر آرایش بله برون را برای شما انجام بدهد، می‌توانید همان آرایشی که همیشه دارید با چند قلم کم و زیاد برای آرایش بله برون‌ در نظر بگیرید.

هدایای بله برون
هدایای بله برون یا خلعتی معمولاَ هدایایی هستند که خانواده داماد به میمنت و مبارکی برای عروس می‌برند، معمولا این هدایا با تزیینات و در سبدها و طبق های خاصی آماده می‌شوند تا در کنار تزیین میز بله برون جلوه و زیبایی داشته باشد. معمولاَ هدایای بله برون شامل این‌ها هستند:

انگشتر نشان : در گذشته مراسم با رسم تقدیم کردن نشان به عروس برگزار می‌شد، و این نشان می‌توانست انگشتر،النگو، گردنبند و … باشد. در حال حاضر برای نشان انگشتر می‌خرند، در بعضی از خانواده‌ها مادر و خواهر داماد به تنهایی برای خرید انگشتر نشان اقدام می‌کنند، اما خیلی از عروس و دامادها به تنهایی به خرید انگشتر می‌روند، اگر مطمئن هستید که با این کار به خانواده داماد و بزرگ‌تر ها بی احترامی نمی‌شود می‌توانید این روش را پیش بگیرید، در غیر این‌صورت می‌توانید سلیقه‌تان را به داماد برسانید تا انگشتر‌تان باب طبعتان باشد. نکته دیگری که برای انتخاب انگشتر نشان در نظر بگیرید این است که بهتر است انگشتر نشانتان را کم زرق و برق و تک نگین بخرید، چرا که در این صورت میتوانید برای استفاده روزمره هم از آن استفاده کنید.
چادر: یکی از هدایای ثابت چادر است، گاهی وقت‌ها به صورت پارچه چادری روشن و گاهی وقت‌ها چادر دوخته شده.
کله قند: در میان طبق و سبدهای وسایل بله برون کله قند تزیین شده هم از پایه‌های ثابت هدایای بله برون است.
دفتر بله برون: معمولاَ در این مراسم از مسایلی مثل مهریه، رسم و رسوم، شیربها،حقوق هر دو طرف و … صحبت می‌شود. در گذشته این موارد را در کاغذی می‌نوشتند اما در حال حاضر دفترهایی هستند که مخصوص بله برون طراحی شده اند، می‌توانید از نمونه‌های از قبل طراحی شده و آماده بخرید و یا خودتان با خلاقیت دفتر بله برون تان را طراحی کنید. البته این مورد حتماَ بر عهده خانواده داماد نیست، می‌توانید خودتان متناسب با تزیین میز بله برون ، دفتر بله برون‌تان را تهیه کنید.

بقیه وسایل و هدایا بسته به رسوم هر خانواده متفاوت است، بعضی‌ از خانواده‌ها رسم دارند که پارچه پیراهنی، مانتو، گردنبند و… هم جزء هدایای بله برون باشد، البته باید این نکته‌ی خیلی مهم را در نظر بگیرید که رسوم حتمی نیستند و اگر می‌دانید داماد تحت فشار است بهتر است در گیر و دار اجرای سنت‌های قدیمی نباشید، عشق و علاقه بین عروس و داماد مهم‌ترین چیز است و مهم نیست مراسم شما ساده یا با شکوه برگزار شود.

پذیرایی بله برون
این مراسم به عهده خانواده عروس است و معمولاَ در خانه پدر عروس برگزار می‌شود اما اگر فکر می‌کنید که فضای خانه کوچک است می‌توانید به گرفتن سالن و تالار کوچک یا استفاده از خانه یکی از اقوام فکر کنید. پذیرایی معمولاَ شامل این موارد است.

کیک بله برون: در بعضی از خانواده‌ها رسم است که خانواده داماد کیک را به همراه بقیه هدایای بله برون به خانه عروس می‌برند، اما بعضی خانواده ها کیک را بر عهده خانواده عروس می‌دانند. کیک یکی از پایه‌های اصلی پذیرایی مراسم است و بهتر است از قبل آن را از یک قنادی معتبر سفارش بدهید، بعد از این‌که خانواده داماد انگشتر نشان را دست عروس کردند مراسم بریدن کیک است و می‌توانید رنگ کیک را با لباس بله برون یا تم تزیین میز بله برون ست کنید.

چای و میوه: اگر تعداد مهمان‌ها زیاد بود حتماَ کسی را در نظر بگیرید که در پذیرایی مراسم به شما و مادرتان کمک کند.

شام: سرو شام در این مراسم حتمی نیست و کاملاَ بستگی به خانواده عروس و رسوم هر خانواده دارد، در صورتی‌که می‌خواهید پذیرایی سبکی به جای شام داشته باشید فینگرفود ها گزینه‌هایی مناسبی برای پذیرایی بله برون هستند.

نکات و راهنمایی‌هایی برای اینکه مراسم‌تان بی نقص پیش برود

هیچ چیز بدتر از آن نیست که در مراسم نظر شما و نظر خانواده‌تان فرق کند، از قبل با خانواده‌تان مشورت کنید و نظر شخصی‌تان راجع به مهریه و حق و حقوق دیگر را به آن‌ها بگویید.
بچه‌ها را دعوت نکنید و به مهمان‌هایتان بگویید که مراسم بله برون جای بچه‌ها نیست.
قول و قرار هایتان را در دفتر مکتوب کنید
زمانبندی ازدواج‌تان را مشخص کنید، اینکه مراسم نامزدی کی برگزار می‌شود،طول مدت نامزدی چقدر است و حدوداَ چقدر بعد جشن عروسی است.
اگر نشانه‌ای یا مسئله‌ای در مراسم دیدید که باعث شد در انتخاب‌تان تردید کنید اصلاَ نگران نباشید، با خانواده و مشاور ازدواج مشورت کنید تا بتوانید مطمئن باشید که درست تصمیم می‌گیرید.

معمولا این موارد در بله برون معین می شوند:

– میزان مهریه
– اعلام میزان تقریبی جهیزیه عروس
– مطرح کردن رسوم قدیمی مانند درخواست شیربها در صورت مرسوم بودن در خانواده عروس
– وضعیت شغل داماد،
– تعیین دقیق وضعیت مسکن زوج
– اجازه ادامه کار با تحصیل عروس
– تقاضای حق انتخاب مسکن طلاق و کار برای دفتر در صورت مرسوم بودن در خانواده عروس
– مطرح کردن آداب خانوادگی مانند امضای فهرست جهاز عروس از سوی داماد و بزرگتر او در صورت مرسوم بودن در خانواده عروس
– مشخص شدن زمان مراسم نامزدی در صورت پذیرش خانواده عروس و فاصله زمانی آن تا عقد و ازدواج
– مشخص شدن دقیق زمان عقد و عروسی و همزمانی یا جدا بودن آن و جزییات این برنامه ها بحث خواهد شد. از قبل خودتان را آماده کنید. در مجلس بله برون درباره رسومات هم حرف بزنید.

حرف آخر…

رسم و رسوم چیز دست و پاگیری است. اما گاهی وقت ها هم نمی شود از کنارش به سادگی گذشت هر خانواده ای برای خودش آداب و رسومی دارد که شما مجبورید آنها را رعایت کنید. پس لابه لای حرف های بله برون درباره رسومات هم حرف بزنید خیلی از خانواده ها دوست دارند مراسم نامزدی، عقد و عروسی بلافاصله بعد از بله بران برگزار شود. اما بعضی ها طرفدار یک دوره نامزدی نسبتاً طولانی هستند. این فقط یک نمونه بود درباره همه جریاناتی که از این به بعد پیش رو دارید این اتفاقات ممکن است بیفتد پس تا می توانید از رسم و رسومات بپرسید.